site.btaПламена Миткова се класира за финала на скок дължина на Европейското първенство по лека атлетика до 20 години в Израел

снимка: БТА архив

Българката Пламена Миткова се класира за финала на скок дължина на Европейското първенство по лека атлетика за девойки до 20 години в Йерусалим (Израел).

Миткова зае седмо място в квалификациите с 6.40 метра, след като направи само два опита. В първия световната шампионка от Кали 2022 постигна 6.16 метра, а във втория се приземи на 6.40 метра, оставайки само на пет сантиметра от квалификационната норма в надпреварата. Това постижение обаче се оказа достатъчно за българката, за да се класира за финала на дисциплината. Миткова отказа да излезе за трети път в сектора.

Другата българка Радина Величкова не успя да премине пресявките. Българката започна с два неуспешни опита, а при третия постигна 5.98 метра, с който се нареди на 21-о място в общото класиране.

Величкова бшее трета на скок дължина на Европейския младежки олимпийски фестивал преди две седмици с 6.09, а личният й рекорд в тази дисциплина е 6.15 метра.

Пламена Миткова, която е атлет номер едно на България за 2022-а,  участва за втори път на Европейско първенство за девойки, след като през 2021-а в Талин (Естония) зае шесто място. На следващата година тя стана световна шампионка за девойки в Кали (Колумбия) с 6.66 метра.

Към 19:17 на 05.07.2024 Новините от днес