site.btaБългарски отбор се класира на финал на гръцкото първенство по баскетбол 3х3

Български отбор се класира на финал на гръцкото първенство по баскетбол 3х3
снимка: организаторите

Три български отбора участваха в кръг от 3х3 първенството по баскетбол на Гърция в град Кавала, а SMARTASS София, воден от Йордан Минчев, игра на финала и завърши на второ място.

В надпреварата се включиха още тимовете на Спартак 3х3 София, победител в националния 3х3 шампионат за 2022 и представил страната на евроквалификациите в Констанца, Румъния (състав: Георги Бързаков, Георги Кръстев, Христо Гатев и Константин Паисиев) и момчетата от Перестройка (Драгомир Нейков, Иван Николаев, Данаил Христов и Павлин Ганчев), които играха вдъхновено в групите и достигнаха до четвъртфинал.

В най-приятната изненада на турнира се превърна отборът на SMARTASS София, воден от Йордан Минчев, който това лято поддържа форма и се наслаждава на играта по тройки преди да се присъедини към новия си клуб Сибиу в Румъния, достойно подпомаган от Дамян Стоянов, Дамян Минков и Стоян Кайнаров. Момчетата преодоляха силни съперници в групата, в която беше и националният отбор на Гърция до 23 години. На четвъртфиналите те надделяха с 21:11 над White Chocolates от Солун, а на полуфинал отново им се наложи да играят с националния отбор на южната ни съседка, като успяха да спечелят драматично с 21:20. На финала баскетболисти отстъпиха с 15:21 от Омада Пиравлос, също от Солун. Мачът вървеше изключително оспорвано и резултатът 90 секунди преди края беше равен, но натрупаните фаулове от българите и точната стрелба от дъгата на гърците се оказаха решаващи. Така SMARTASS София завърши на втори място с общо 110 отбелязани точки за шест мача, заработи 1000 евро от наградния фонд и получи право на участие във финалния турнир на първенството на Гърция, който ще се проведе в Атина от 18 до 20 август. Класирането е безспорен успех и доказателство за качествата на играчите, които ще получат шанс при добро класиране да участват и в мастърс турнир от FIBA 3x3 World Tour.

SMARTASS София е нов отбор с амбиция да остави следа в 3х3 през настоящия сезон. Момчетата натрупаха международен опит, като освен сребърните медали от Кавала имат и четвъртфинал от силен турнир от FIBA 3x3 World Tour в Кипър това лято. Името е нетипично, но не е случайно – спонсор на тима е един от най-модерните фитнес клубове в столицата, чиято особеност се изразява в органичното съчетание на концепцията за спортна зала в атмосферата на нощен клуб чрез използването на светлинни сценарии и внимателно подбрана музика. SMARTASS е уникално място за групови спортни тренировки в атмосфера на нощен клуб, което няма аналог в България.

Към 08:43 на 18.05.2024 Новините от днес