site.btaБългария взе два гейма, но не успя да стигне до победата срещу световния вицешампион Полша

Националният отбор на България за мъже допусна втора загуба във Волейболната лига на нациите. В третия си мач в японския град Нагоя играчите на старши треньора Пламен Константинов отстъпиха с 2:3 (27:25, 19:25, 25:22, 22:25, 11:15) гейма пред световния вицешампион Полша.

Първата част на мача премина изцяло при игра точка за точка. В нито един момент някой от двата тима не поведе с повече от две точки, като все пак поляците вървяха с леко предимство. При 22:20 България използва добрия сервис на диагонала Димитър Димитров, както и грешка на полския център Матеуш Биенек, за да изравни.

Още един хубав сервис на Александър Николов даде първия геймбол на българския тим при 25:24, но след това посрещачът на Кучине Лубе изпрати топката в мрежата за 25:25.

Решителните две точки за българския отбор направи Мартин Атанасов. Първо 27-годишният посрещач реализира една много трудна топка срещу тройна блокада с удар по късия диагонал, а веднага след това използва чудесния сервис на резервата Аспарух Аспарухов, за да натика топката с две ръце между блоката на поляците и мрежите за 27:25.

С игра точка за точка започна и вторият гейм. Блокада на Алекс Грозданов срещу Биенек даде аванс на българския тим от 13:12, но при следващото разиграване Биенек заби топка за 13:13. Полският център застана сервис и добрите му начални удари позволиха на световните вицешампиони да поведат на свой ред с 15:13.

Последва серия от успешни начални удари и за диагонала на поляците Карол Бутрин, а в същото време българският състав започна често да бърка при вкарването на топката в игра.

Това бързо доведе до изравняване на резултата в геймовете след 25:19.

Третият гейм започна с известно предимство за волейболистите на Никола Гърбич, които дръпнаха с три точки при 10:7. България обаче възстанови равенството при 11:11, а набраната инерция позволи на националите да поведат с 18:14. До края Полша опита да съкрати изоставането си, но с добра организация българските волейболисти запазиха аванса си и взеха третата част с 25:22.

По кошмарен начин за българския отбор започна четвъртият гейм. Силният сервис на поляците, най-вече този на Камил Семенюк, им даде преднина от 9:1, а след това и 11:2 точки.

Пламен Константинов опита да промени хода на играта първо с таймаути, а след това и със смени, което даде резултат. Българският тим заигра напълно освободено и въпреки че не успя да направи обрат, съумя да съкрати почти целия си пасив. В края на гейма Полша все пак спечели с 25:22.

В тайбрека Полша отново успя да вземе сериозен аванс в началото. Това се дължеше до голяма степен и на грешките на българския тим от сервис, който допусна шест само в решителната част. България изостана с 4:8 в резултата и в крайна сметка отстъпи с 11:15.

За България най-резултатен в мача бе Мартин Атанасов с 15 точки. Димитър Димитров завърши с 11, с 10 остана Александър Николов, а по осем записаха Денис Карягин, Аспарух Аспарухов и Алекс Грозданов.

За Полша Артур Шалпук бе най-резултатен с 19 точки. Давид Дулски завърши с 10, а с 9 остана Якуб Шимански. Поляците обаче получиха и цели 30 точки само грешки на сервис на българските волейболисти.

В събота България ще изиграе последния си мач от първия кръг на Волейболната лига на нациите. От 13:10 часа е мачът срещу домакините от Япония.

Във временното класиране България е на четвърто място с 5 точки от три мача, докато Полша е лидер със 7 точки, също от три мача.

Към 12:32 на 28.03.2024 Новините от днес