site.btaИталия спечели сензационна олимпийска титла по кърлинг при смесените отбори след нова победа над Норвегия

Пекин, 8 февруари (БТА).
Отборът на Италия узакони хегемонията си на турнира по кърлинг за смесени отбори на Олимпийските игри в Пекин и на финала се наложи над Норвегия с 8:5. Титлата означава първи медал за Италия в олимпийските турнири по кърлинг изобщо.
За "скуадра адзура" това е 11-а поредна победа, след като спечелиха всичките си девет мача в предварителната фаза, полуфинала и днес срещата за титлата. В предварителната група италианците спечелиха срещу този съперник с 11:8.
Третото място е за отбора на Швеция, която по-рано днес изненадващо разби Великобритания с 9:3.
Стефания Константини и Амос Мозанер бяха буквално безгрешни, а Мозанер шокира всички с 90 процента успеваемост на изстрелите във финалния мач.
Победата им е наистина сензационна, още повече че срещата не тръгна по най-добрия начин за тях. Началото на мача е благоприятно за норвежците, които веднага отбелязаха две точки в първия енд и поведоха с 2:0. Реакцията на адзурите обаче не закъсня: отличен втори енд върна ситуацията при тотално равенство и то се получи благодарение на няколко сензационни удара на Стефания Константини.
В третия енд "сините" отбелязаха точка, но истинската разлика дойде в четвъртия енд - последният преди почивката, с три червени камъка до центъра и преднина от 6:2.
При 2:6 Норвегия в състав Магнус Недреготен и Кристин Скаслин опита да реагира, но направиха твърде много грешки. Все пак успяха да скъсят преднината на 5:7 и нещата изглеждаха преди последните камъни микс между психодрама и много висок адреналин. Стефания Константини и Амос Мозанер обаче останаха хладнокръвни и с последно невероятно изпълнение оформиха крайното 8:5.