site.btaПоследното "вечно дерби" на България за сезона е за ЦСКА-София, но то не донесе титла на отбора

Първенство на България по футбол, среща от 35-ия кръг на Първа лига:
Левски (Сф) - ЦСКА-София            0:2 (0:1)
Голмайстори: 0:1 Тобиас Хайнц 35, 0:2 Дюкенс Назон 62
червени картони: Сонко Сундберг (Левски) - 79, Иван Турицов (ЦСКА-София) - 79
Жълти картони: Сонко Сундберг (Левски), Тибо Вион, Величко Капланович (треньор),
Жеферсон, Дюкенс Назон, Густаво Бусато, Амос Юга (ЦСКА) Главен съдия: Драгомир Драганов (Варна) Стадион Васил Левски: 19 200 зрители Състави: Левски: Пламен Андреев, Жереми Петрис, Сонко Сундберг, Килиан ван дер Каап,  Ведерсон Цунами, Андриан Краев,
Ивелин Попов (58 - Марин Петков), Илиан Стефанов (84 - Кристиян Димитров), Рикардо Виана-Рикардиньо,
Уелтън Фелипе, Асен Чандъров (46 - Филип Кръстев) ЦСКА-София: Густаво Бусато, Християн Петров, Енес Махмутович, Иван Турицов, Тибо Вион, Амос Юга, Станислав Шопов,
Жираир Шагоян (84 - Дауда Бамба), Тобиас Хайнц, Дюкенс Назон (68 - Бисмарк Чарлс), Марселино Кареасо (53 - Жеферсон)

ЦСКА-София победи Левски с 2:0 във "вечното дерби" на българския футбол - трето за сезона и попаднало в 35-ия кръг на първенството. Армейците обаче ще трябва да примат една горчива победа, тъй като тя не им помогна да станат шампиони.
По същото време Лудогорец победи във Варна местния Черно море с 1:0 и триумфира за 12-и път с шампионската титла, събирайки 85 точки. ЦСКА-София остава с 84 като вицешампион, а Левски е на 4-о място c 61 и ще играе бараж за място в Европа срещу отбора на Арда (Кърджали). Новата дата за този мач ще бъде дискутирана утре.
Тобиас Хайнц в 35-ата минута откри резултата, в 62-ата Дюкенс Назон удвои за ЦСКА. Двата отбора завършиха мача с по 10 човека, след като съдията Драгомир Драганов изгони по един човек в 81-ата минута.
ЦСКА се надяваше на грешка на шампионите във Варна, но с гол на Матиас Тисера пет минути след началото на второто полувреме подпечата златните медали.

Двата отбора започнаха с много агресия, както подобава на истинско дерби на България. Първата атака с опасност за една от двете врати беше за отбора на Левски. Голмайсторът на тима Рикардиньо стреля в 4-ата минута, но рикошет намали силата му и Бусато без проблем улови. Завърналият се в състава арменски флангови нападател Жираир Шагоян проби от ляво, но ударът му не намери целта.
В 21-ата минута ЦСКА-София беше много, много близо до откриване на резултата. Тобиас Хайнц беше изведен сам срещу вратаря Андреев от Станислав Шопов. Шопов пусна топката през краката на Андриан Краев, елиминира Сундберг, но ударът на норвежеца се отби в страничната греда и така "сините" оцеляха.
Постепенно ЦСКА-София започна да налага надмощието си и в 29-ата минута Тобиас Хайнц с диагонален удар затрудни максимално Андреев на вратата на Левски. Младият страж на "сините" се разтегна максимално и успя да извади топката в ъглов удар. Само след 3 минути Левски можеше да нанесе удар, но Уелтън не успя да овладее както трябва чудесното подаване на капитана Ивелин Попов, а ударът му беше разочароващ.
Десет минути преди края на първото полувреме ЦСКА-София откри резултата благодарение на Тобиас Хайнц. Норвежкият полузащитник от третия си опит в мача вкара с глава, след като трима защитници на Левски останаха пасивни при хвърляне на тъч от Тибо Вион. Младият вратар Андреев беше изпреварен и "армейците" откриха резултата.
Две минути преди края на първата част "червените" искаха дузпа, след като топката срещна ръката на Андриан Краев. Но проверката със системата за видеоповторения (ВАР) премина доста бързо, а и съдията Драганов нямаше намерение да свири тази ситуация за дузпа.
    "Червените" започнаха активно и имаха една ситуация чрез Назон, която обаче след това излезе от протокола заради засада. Но в 63-ата минута Назон вкара, възползвайки се от невероятна грешка на вратаря Пламен Андреев. Изритана от собственото наказателно поле топка от Амос Юга прелетя и тупна в половината на Левски, а вратарят Андреев излезе да я изрита, макар към него да тичаха Сундберг и Цунами. Андреев обаче не успя да я ритне и подари кълбото на Назон, който вкара на празна врата първия си гол в плейофите на първенството.
    ЦСКА-София продължи да бъде по-активният отбор въпреки преднината от два гола и в 74-ата минута резервата Бисмарк Чарлс стреля в аут. Само след две минути Тобиас Хайнц излезе по същия фланг, опита обаче прехвърляне от малък ъгъл и този път вратарят на "сините" не позволи да бъде изненадан.
    11 минути преди края на срещата съдията Драгомир Драганов извади червени картони в двете посоки по един. На аутлинията се сбутаха за спорна топка Сундберг и капитанът на ЦСКА Иван Турицов, след което Турицов посегна с коляно в корема на левскаря. това му костваше червен картон. Сундберг, който вече имаше жълт картон, получи още един, което гарантира изгонването му.

Последната възможност в мача беше за Левски. Три минути преди края на редовните 90 минути резервата Марин Петков можеше да върне едно попадение за Левски. Младокът получи топката от Цунами, стреля, но Бусато спаси мрежата на ЦСКА.

Към 09:25 на 18.04.2024 Новините от днес