site.btaАрда (Кърджали) стигна до баража за участие в Лигата на конференциите след класически успех над Ботев в Пловдив

Арда стигна до успеха с два гола на Светослав Ковачев и попадение на Ласана Ндиайе / Снимка: БТА

Първенство на България по футбол, среща от 36-ия кръг на Първа лига между отборите на Ботев (Пловдив) и Арда (Кърджали):

Ботев (Пловдив) – Арда (Кърджали) 0:3 (0:1)

голмайстори: 0:1 Светослав Ковачев 32, 0:2 Светослав Ковачев 75, 0:3 Ласана Ндиайе 81

стадион: „Христо Ботев“, Пловдив

зрители: 10 000

главен съдия: Станимир Тренчев

жълти картони: Мартин Ситев, Милен Желев (Ботев Пловдив); Джуниет Али, Деян Лозев (Арда Кърджали)

Състав на Ботев (Пловдив): Стефан Смъркалев, Мартин Христов, Станислав Работов (70 – Божидар Сидеров), Мирослав Георгиев, Константин Павлов (46 – Емил Найденов), Красиан Колев, Мартин Ситев (70 – Монир Ал Бадарин), Димитър Папазов (40 – Даниел Гичев), Лъчезар Балтанов, Димитър Балинов, Станислав Петков (54 – Добромир Павлов)

Състав на Арда (Кърджали): Анатолий Господинов, Джуниет Али (74 – Деян Лозев), Умар Сако, Абубакар Тунгара, Милен Желев, Преслав Боруков (78 – Ласана Ндиайе), Светослав Ковачев (82 – Ел Мамни Тетах), Иван Коконов, Радослав Цонев (78 – Станислав Дюлгеров), Алекс Петков, Станислав Иванов (74 – Иван Тилев)

Арда (Кърджали) ще играе бараж за участие в турнира Лига на конференциите, след като отборът, воден от Александър Тунчев, победи Ботев (Пловдив) с 2:0 като гост в среща от последния 36-и кръг на Първа лига и по този начин завърши на седмо място в крайното класиране с актив от 58 точки, колкото има и осмият Славия, но "белите" са с по-лоши показатели в директните двубои. Тимът от Кърджали стигна до успеха с два гола на Светослав Ковачев и попадение на Ласана Ндиайе. Ботев приключва кампанията на десетата позиция в подреждането с 36 точки.

Арда бе по-добрият отбор на терена на стадион „Христо Ботев“ през целия двубой и заслужено стигна до успеха срещу тима на Ботев, който изигра срещата предимно с юноши от своята школа и не успя да се противопостави на своя опонент.

В осмата минута Радослав Цонев стреля точно от пряк свободен удар на около 25 метра фронтално срещу вратата на домакините, но Стефан Смъркалев се намеси и изби в корнер.

В 24-ата минута Преслав Боруков засече с глава центриране отдясно, но топката мина встрани от вратата. Малко след това централният нападател на Арда проби по десния фланг и опита остро центриране, което обаче бе пресечено от вратаря на „канарчетата“, а след това Станислав Работов изчисти.

В 32-ата минута играчите на Александър Тунчев поведоха в резултата. Лъчезар Балтанов фаулира Абубакар Тунгара отляво в близост до наказателното поле и гостите направиха заучена комбинация от прекия свободен удар, при която Радослав Цонев пусна по земя към Светослав Ковачев, който бе забравен от защитата на „жълто-черните“ и необезпокояван от около 12-13 метра не остави шансове на Стефан Смъркалев с изстрел по земята за 1:0.

В добавеното време на първата част Умар Сако можеше да удвои аванса на своя тим, след като бе оставен непокрит при центриране от корнер и засече с глава от границата на вратарското поле, но не успя да уцели целта.

Десет минути след подновяването на играта през второто полувреме Абубакар Тунгара стреля опасно от дистанция, но Стефан Смъркалев успя да се намеси.

По-активната игра на Арда продължи и в 64-ата минута гостите от Кърджали разгърнаха бърза контраатака отдясно, която завърши с точен удар на Радослав Цонев по диагонала, но вратарят на Ботев отново показа добър рефлекс и спаси.

Три минути след това играчите на Александър Тунчев уцелиха и греда чрез Светослав Ковачев, който опита техничен изстрел от пряк свободен удар от около 25 метра, но топката се отби в напречната греда.

Четвърт час преди края Арда стигна до второ попадение. Играчите на Ботев не успяха да изнесат топката пред собственото си наказателно поле и тя падна на крака на Светослав Ковачев, който с прецизен фалцов удар по земя намери долния ляв ъгъл на Смъркалев, за да реализира второто си попадение в мача.

В 81-ата минута резервата Ласана Ндиайе сложи точка на спора, след като бе изведен сам срещу вратаря на „канарчетата“ и го преодоля безпроблемно, за да оформи крайния резултат – 0:3.

Така Арда стигна до баража за участие в турнира Лига на конференциите, където ще се изправи срещу четвъртия в крайното класиране от първата шестица в първенството. Двубоят между двата тима първоначално трябваше да се играе в неделя (11 юни), но от Българския футболен съюз промениха датата и баражът бе изместен за събота (10 юни) от 19:00 часа, като тимът от Кърджали ще е гост в тази среща.

Към 06:23 на 19.03.2024 Новините от днес