site.btaС най-бързия гол във финалите на купата на Англия Илкай Гюндоган запази жива мечтата на Манчестър Сити за требъл

Илкай Гюндоган поведе Манчестър Сити към седма купа на Англия

Манчестър Сити спечели купата на Англия за седми път в историята.

Във финала на най-стария футболен турнир в света "гражданите" надиграха с 2:1 Манчестър Юнайтед. И двата гола за победата на "небесносините" реализира капитанът на тима Илкай Гюндоган, като първото от попаденията му ще влезе и в историята на надпреварата.

Освен това Манчестър Сити е само на победа от това да запише втория в историята на английския футбол требъл от титла във Висшата лига, купа на Англия и трофей в Шампионската лига. От това постижение, което е записвал само тимът на Манчестър Юнайтед през сезон 1998/99 футболистите на Пеп Гуардиола ги дели победа във финала на Шампионската лига над Интер следващата седмица.

Двубоят на "Уембли" започна с най-бързия гол в историята на финалите. Още в 13-ата секунда символичните домакини от Манчестър Сити откриха резултата чрез Илкай Гюндоган. След изпълнението на центъра от страна на "гражданите" топката бе върната към вратаря Щефан Ортега, който я изрита в предни позиции към Ерлинг Холанд. Норвежецът бе изпреварен от защитника на Юнайтед Виктор Линдельоф, но топката попадна у Гюндоган, който с далечен шут от въздуха не остави шансове на Давид де Хеа за 1:0.

Последваха минути на натиск за шампионите на Англия, но противно на логиката Манчестър Юнайтед успя да изравни. Това стана в 30-ата минута от дузпа, която бе отсъдена за игра с ръка на Джак Грийлиш в собственото му наказателно поле. С изпълнението на наказателния удар се нагърби Бруно Фернандеш, който хладнокръвно отбеляза за 1:1.

Няколко минути по-късно Рафаел Варан пропусна отличен шанс да направи пълен обрат в полза на "червените дяволи", като стреля над вратата от около седем метра.

Второто полувреме започна по сходен начин с първото - с бърз гол на Гюндоган. Този път той падна в 51-вата минута, но пак бе вкаран с удар извън наказателното поле. При заучено изпълнение на фаул топката бе пратена към Гюндоган, който с удар от воле с левия крак матира Де Хеа за 2:1.

В 70-ата минута Гюндоган вкара за трети път във вратата на Юнайтед, но този път голът му бе отменен заради засада.

В ответната атака резервата Алехандро Гарначо можеше да изравни, но ударът му от границата на наказателното поле премина на сантиметри от страничната греда на Ортега.

Последната възможност, която Манчестър Юнайтед имаше за изравняване, дойде във втората минута на добавеното време, когато след карамбол в наказателното поле топката кацна на напречната греда, но не влезе в мрежата на Сити за втори път.

Към 11:05 на 16.04.2024 Новините от днес