site.btaДва кръга преди края на турското първенство Галатасарай спечели 23-ата си титла

Два кръга преди края на турското първенство Галатасарай спечели 23-ата си титла

Галатасарай спечели шампионската титла в турското футболно първенство за 23-и път, след като победи с 4:1 като гост Анкарагюджу като гост. Така два кръга преди края Галатасарай има 82 точки, а Фенербахче е на 2-ата позиция със 77.

В последния 36-и кръг обаче вече новите шампиони ще прибавят служебни три точки срещу напусналия първенството Хатайспор, което означава, че дербито между първите два отбора на 3-и юни ще бъде само за престиж.

Два гола за успеха на новите шампиони вкара Мауро Икарди, по един добавиха Баръш Алпер Йълмаз и Серджо Оливейра. Старши треньорът Окан Бурук пък стана вторият след Хамза Хамзаоглу, който печели шампионата и като футболист, и като треньор на "жълто-червените". Титлата за тях е първа от сезон 2018/19 насам.

Икарди откри резултата в 7-ата минута, но домакините изравниха чрез бразилския си нападател Милсон девет по-късно. Пет минути преди края на първото полувреме Икарди възстанови преднината на гостите от Истанбул след подаване на Керем Актюркоглу.

В 73-ата минута Баръш и пет по-късно Оливейра оформиха крайния резултат през второто полувреме. Веднага след последния съдийски сигнал шефовете на Галатасарай започнаха да празнуват в ложата на стадиона, което не се хареса на феновете на домакините и те атакуваха ВИП-сектора, за да се саморазправят. Иначе улиците на Истанбул бяха изпълнени с фенове с автомобили и знамена на новия шампион.

По същото време Фенербахче спечели на свой терен с 2:0 срещу Анталияспор, но този успех нямаше особено влияние върху класирането за титлата. Все пак "фенерите" ще трябва да се постараят още до края на сезона, за да удържат 2-ата позиция и мястото в Шампионската лига, тъй като Бешикташ е само на 3 след тях.

Първенството премина под знака на опустошителното земетресение в страната през февруари, отнело живота на повече от 50 хиляди души. В резултат на разрушенията два отбора от пострадалите райони – Хатайспор и Газиантеп ФК, се оттеглиха от първенството. Предстои изпълнителен комитет на федерацията да се произнесе какво предстои за новия сезон и къде ще продължат участието си тези клубове, както и кои ще бъдат изпадащите.

Към 05:27 на 19.03.2024 Новините от днес