site.btaЙорген Гробак осигури олимпийска титла за Норвегия в северната комбинация (голяма шанца)

Йорген Гробак осигури
олимпийска титла за Норвегия
в северната комбинация (голяма шанца)

Чжанцзякоу, 15 февруари (БТА).
Норвежецът Йорген Гробак спечели състезанието в северна комбинация на Олимписйките игри в Пекин - ски скок от голяма шанца и 10 км ски-бягане.
Второто място и сребърния медал е за неговия сънародник Йенс Офтебро, а бронзовия медал стана притежание на японеца Акито Уатабе.
Гробак спечели с време 27:13.3 минути, следван от Офтебро на 0.4 секунди и Уатабе на 0.6. Рийбер се задоволи с 8-ото място в крайното класиране, крайно разочароващ резултат на фона на сериозната преднина, с която влезе в ски-бягането.
Гробак, който започна чак от 12-ото място в скока, отпразнува втория си медал от Пекин, след като взе среброто в състезанието от малката шанца. Общо това е неговата трета олимпийска титла след две в Сочи през 2014-а година.
Всъщност почти сигурно беше от самото начало, че златното отличие ще бъде за норвежкия отбор, тъй като Ярл Магнус Рийбер водеше след ски-скока. Макар и да излезе скоро от изолация, 24-годишният Рийбер беше сочен за фаворит за титлата. И той наистина поведе, но накрая се оказа, че денят е прекалено дълъг за него.
Рийбер скочи 142 метра в състезанието на скок и имаше преднина от 44 секунди преди бягането на 10 километра, но се обърка и така загуби около 33 секунди.
Драмата за Ярл Магнус Рийбер се разигра след два километра на пистата за ски бягане, когато зави случайно в грешната посока. Трябваше да се обърне и загуби преднината. В крайна сметка това беше достатъчно само за осмо място в леденостудения Чжанцзякоу, въпреки че беше начело след скоковете.
По този начин беше сложен и край на германската доминация в северната комбинация. За да остави надеждите на Бундестима реални за медал, Мануел Файст се бори като лъв, но в крайна сметка остана само неблагодарното четвърто място. Файст обаче нямаше нито качествата, нито реномето на двамата водещи германски състезатели в този спорт Френцел и Терънс Вебер.