site.btaИвет Горанова се класира за финала на олимпийския турнир по карате в дисциплината кумите

OI 14:46:01 05-08-2021
IK1444OL.021
Токио 2020 - Карате

Ивет Горанова се класира за
финала на олимпийския турнир
по карате в дисциплината кумите

Токио, 5 август (спец. кор. на БТА Димитър Вельов).
Българката Ивет Горанова се класира за финала на олимпийския турнир по карате в категория до 55 килограма в дисциплината кумите в Токио.
Горанова, шампионка от Европейските игри в Минск 2019, победи с 4:3 точки Бетина Планк (Австрия).
21-годишната българка започна по-добре и в първата минута реализира две точки след точни удари с ръка. 33 секунди преди края Горанова реализира трето юко, но 17 секунди преди сирената австрийката изравни след акция за ипон и три точки. 8.8 секунди преди края българката направи четвърто юко и спечели срещу 29-годишната Планк, която е двукратна европейска вицешампионка и има два бронзови медала от Световни първенства, но в по-долната категория до 50 килограма, в която триумфира и на Европейските игри в Минск преди две години.
21-годишната Горанова пък вече си осигури най-малко сребро, с което донесе четвърти медал в актива на България на Олимпиадата в Токио след среброто на състезателката по спортна стрелба Антоанета Костадинова на 10 метра пистолет, бронза на Тайбе Юсеин при 62-килограмовите в женската борба и Стойка Кръстева, която е финалистка в турнира по бокс в категория до 51 килограма.