site.btaХикару Накамура триумфира на Гран при турнира по шахмат в Берлин

Хикару Накамура триумфира на Гран при турнира по шахмат в Берлин

Американецът Хикару Накамура спечели първия от трите турнира по шахмат от веригата Гран при, които ще определят двама участници в Турнира на претендентите за световната титла.

Накамура, за когото това бе първо участие в състезание по класически шахмат в последните 27 месеца, се наложи с 3:1 точки над друг американски представител Левон Аронян. Във финалната среща двамата гросмайстори направиха две ремита в класическия шах, но в тайбрека, който се игра на ускорена контрола, Накамура спечели и двете партии.

С успеха си Накамура взе 13 точки за общото подреждане в Гран при веригата, а Аронян получи 10. Американецът Лейниер Домингес и унгарецът Ричард Рапорт, които отпаднаха на полуфиналите, са с по 7 точки.

Гран при веригата се провежда в три турнира - два в Берлин и един в Белград, които ще се състоят от февруари до април. Всеки от шахматистите участва в две от трите състезания, а първите двама в крайното класиране ще попълнят бройката на участниците в Турнира на претендентите, който е планиран за лятото на тази година. Победителят в него ще получи правото да се изправи срещу норвежеца Магнус Карлсен в мач за световната титла през 2023 година. За момента място на Турнира на претендентите имат руснаците Ян Непомнящи и Сергей Карякин, Теймур Раджабов от Азербайджан, поляка Ян-Кжищоф Дуда, Алиреза Фируджа от Франция и американеца Фабиано Каруана.

Към 00:17 на 03.06.2024 Новините от днес