site.btaПрезидентът на ВУАРР доц. д-р Светла Димитрова връчи приза "Лауреат Биофактор 2024"
С подкрепата на Международен панаир – Пловдив за 15-ти път Висше училище по агробизнес и развитие на регионите (ВУАРР) организира Деня на биологичното земеделие под формата на уъкршоп на тема „Семеен бизнес и приемственост в биологичното производство“. Министърът на земеделието и храните Кирил Вътев лично поздрави участниците в събитието, а зам.-министърът на земеделието и храните Таня Георгиева приветства участниците по време на откриването и остана докрай с активно участие в проведените дискусии, съобщиха от екипа на ВУАРР.
По време на официалното откриване президентът на ВУАРР доц. д-р Светла Димитрова връчи престижното отличие "Лауреат Биофактор 2024" за цялостен принос в развитието на биоземеделието в България на собствениците на „Дивата ферма“ Благовеста и Николай Василеви с думите: „Вие сте пример за нашите деца, за младите хора в България“, разказват от ВУАРР.
Благовеста и Николай Василеви са сред малкото млади семейства у нас, избрали селския живот в близост до природата, вместо удобствата (и стреса) на големия град. През 1994 г. те започват живота си в родната къща на Николай с десетина овце и кози наследство от баба му. Година по-късно продават апартамента на родителите си в Пловдив, за да купят първите си 16 крави. Същата година половината от тях умират, но това не отказва упоритите млади хора. Борейки се с трудностите в живота, десет години по-късно започват да посрещат гости в старата наследствена къща, станала дом и на четирите им деца , която наричат „Дивата ферма”. Днес семейството е собственик на ферма от над 1600 автохтонни говеда и първата в България био кланица и преработвателен цех за био телешко месо в село Горно поле, недалеч от Маджарово в Източните Родопи – един съхранен и наистина див район на България, пълен със защитени местности, приказни гледки, уникални птици и животни.
Благовеста и Николай Василеви са висшисти, заловили са се по своя воля и с голямо желание за тази работа и вече повече от 25 години отглеждат животните по начин, който не е просто свободен, а направо полудив. Благовеста е химик по образование, бивш учител по химия и биология, еколог по призвание и екскурзовод с опит от Природозащитния център “Източни Родопи” в Маджарово, изключителен кулинар, майстор на народните танци, а по настоящем и технолог на новооткрита и единствена био сертифицирана кланица и цех. Николай е зооинженер по образование и фермер по призвание. През последните десет години е спечелил много награди от национални и международни конкурси, включително и престижния приз „Зооинженер-предприемач на годината“. /ПВ/
/ХК/
news.modal.header
news.modal.text