site.btaВетеринарномедицинската общност обединява усилия в борбата с антимикробната резистентност
Двудневен обучителен семинар, организиран от Българска агенция по безопасност на храните (БАБХ) с експерти в областта на ветеринарномедицинските лекарствени продукти (ВЛП), се провежда в Арбанаси, съобщиха от Българския ветеринарен съюз (БВС).
На форума присъстват ветеринарни лекари от Областните дирекции по безопасност на храните и Българския ветеринарен съюз (БВС), представители на браншови организации и търговци на ВЛП. Сред участниците са директорът на дирекция „Контрол на ветеринарномедицинските продукти и инвитро диагностични ветеринарномедицински средства“ – д-р Красимир Златков, и ръководството на БВС: председателят на Националния съвет (НС) на БВС д-р Димитър Цанков, зам.-председателят д-р Мирослав Първанов на БВС и д-р Сашко Гочев, член на НС на БВС.
Темите, които се обсъждат на семинара, са свързани с годишната програма за държавен контрол на ВЛП; нормативните изисквания, касаещи ограничаване на антимикробната резистентност, свързана с употребата на ВЛП; както и обобщаване на данни за продажбата и употребата на антимикробни ВЛП. Във фокуса на дискусиите са и изискванията за подаване на информация в базата данни на Европейския съюз (ЕС), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2019/6 и прилагането на актовете на Европейската комисия (ЕК) за добра практика на разпространение на ВЛП. Разглеждат се и се коментират предстоящите промени в Закона за ветеринарномедицинската дейност, а също така и положението с наличността и недостига на определени ВЛП в търговската мрежа, уточняват от БВС.
Една от основните функции на БВС е да гарантира защитата на обществения интерес при осъществяването на ветеринарномедицинската професия. По тази причина многократно съсловната организация е изразявала становища в подкрепа на борбата с антимикробната резистентност (АМР), отбелязват от БВС. Концепцията за „One Health” (Едно здраве) признава взаимовръзката между здравеопазването на животните, хората и екосистемите за по-добро справяне с предизвикателствата на настоящото и бъдещото здравеопазване. Едно от тях е именно АМР и тя е приоритет на Световната здравна организация (СЗО), на Световната организация по здравеопазване на животните и на Европейския съюз (ЕС) като цяло. През 2019 г. СЗО, а през юли 2022 г. и Европейската комисия обявяват антимикробната резистентност за една от десетте най-големи заплахи за общественото здраве. На 1 юни 2023 г. Европейският парламент приема резолюция относно действията на ЕС за борба с антимикробната резистентност.
Има данни, че всяка година повече от 35 000 души в ЕС и над 1,2 милиона души в световен мащаб умират като пряко следствие от инфекция, причинена от бактерии, резистентни на антибиотици. Въздействието на АМР върху здравето е сравнимо с въздействието на грипа, туберкулозата и ХИВ/СПИН, взети заедно. Тенденциите през последните години показват значително увеличение на броя на инфекциите и свързаните с тях смъртни случаи при почти всички комбинации на резистентност на бактерии спрямо антибиотици, особено в здравните заведения, припомнят от БВС.
Експертите обобщават, че ако не бъдат предприети по-нататъшни действия, смъртните случаи вследствие на АМР в световен мащаб до 2050 г. биха могли да достигнат над 10 милиона годишно, което е повече от очаквания брой смъртни случаи от рак и диабет, взети заедно. АМР има сериозни последици за човешкото здраве, както и икономически последици за системите на здравеопазване. АМР е заплаха и за безопасността на храните и продоволствената сигурност, тъй като оказва влияние върху здравето на животните и системите за производство, допълват от БВС.
Българските ветеринарни лекари ясно осъзнават своята роля в борбата с антимикробната резистентност, казват в заключение от БВС. /ПВ/
/ХТ/
news.modal.header
news.modal.text