site.btaТехническият университет – София ще е домакин на форум за креативността, гъвкавостта и нестандартното мислене в съвременната педагогика
Техническият университет – София (ТУ) ще бъде домакин на Втората международна научна конференция на Лабораторията за приложни педагогически изследвания с център върху студента. Събитието ще се проведе на 14 и15 декември, съобщиха от висшето училище.
Конференцията е част от проекта EUt+. Тазгодишното издание на форума Technologies and Techniques to Support Sustainable Education in the Academic Sphere (Технологии и техники в подкрепа на устойчивото образование в академичната сфера) е под мотото PEDAGOGY 5.0 – creativity, entrepreneurship, flexibility and thinking outside the box ("ПЕДАГОГИКА 5.0. - креативност, предприемчивост, гъвкавост, нестандартно мислене и подходи"). Организатори на събитието са Технически университет – София (ТУ), Технически университет – Клуж-Напока, Румъния, Технологичнии университет – Дъблин, Ирландия и Институтът на Обединените нации за обучение и научни изследвания (UNITAR), уточняват от ТУ.
Идеята за мотото е провокирана от "Индустрия 5.0", която се концентрира върху човешкия фактор и човека като център на производствения процес. Технологиите трябва да бъдат в полза на хората. Ако "Индустрия 4.0" се основава на взаимоотношенията между машините и "умните" технологии, "Индустрия 5.0" обединява силните страни на човека и машините. Както споделят организаторите (в лицето на д-р Лусия Моралес, д-р Лиа Поп, ст. пр. Тодор Тодоров и доц. д-р Ивайло Пеев): „Искаме да заговорим за бъдещето на преподаването и ученето в сферата на висшето образование, които условно ще обозначим като "Педагогика 5.0". Съвременната педагогическа интеракция трябва да се основава на креативността, предприемчивостта, гъвкавостта и нестандартното мислене, които да търсят и прилагат както преподавателите, така студентите.“
Събитието и тази година ще се проведе в хибриден формат, като на място, в сградата на ТУ, са предвидени динамични интерактивни дискусии с участието на студенти и докторанти, пленарни доклади на изтъкнати български и чуждестранни експерти и учени в областта на педагогиката, представяне на сборника Technologies and Techniques to Support Sustainable Education in the Academic Sphere, откриване на изложба с арт инсталации – Еxhibition Contemporary Art и неформални срещи между участниците във форума, които ще се състоят в Библиотечно-информационния център и в Националния център по мехатроника и чисти технологии при ТУ – София.
Форумът е отворен за участие в дискусиите и с кратка презентация за всички студенти, изследователи и преподаватели. /ПВ/
/ХТ/
news.modal.header
news.modal.text