site.btaУченици, изучаващи биология и химия, посетиха Бургаския държавен университет
Проф. Севдалина Турманова, зам. ректор по учебната дейност към Университет „Проф. д-р Асен Златаров“ - Бургас, посрещна над 50 ученици от Профилирана природо-математическа гимназия „Добри Чинтулов“, Сливен. Посещението е резултат от подписано Споразумение за партньорство между двете образователни институции. Учениците са от паралелки с усилено изучаване на химия и биология. Някои от тях споделиха мечтата си да изучават медицина в Бургас, съобщиха от екипа на висшето училище.
Проф. Турманова ги поздрави от името на ректора на Университета проф. Бозов. Първата спирка на учениците бе във Факултета по технически науки. Проф. Турманова представи водещите преподаватели и ръководители на основни звена: декана на Факултета по технически науки доц. Янчо Христов, доц. Димитрина Кирякова, ръководител на Катедра „Технологии, материали и материалознание“, доц. Адриана Георгиева, ръководител на Катедрата „Химични технологии“ от същия факултет.
Младите хора имаха възможност да се разходят из най-новите лаборатории от Центъра за син растеж- по аквакултури и биотехнологии, и лабораторията за определяне на микропластмаса в различни среди. Те се запознаха и с текущия учебено-практически процес, който се води в Университета. Доц. Адриана Георгиева, ръководител на катедра „Химични технологии“, показа на учениците богатата университетска колекция от минерали, кристали и скални образци.
Представена бе и общността на студентите. Веселина Кисьова, възпитаник на ПМГ Сливен и студентка третокурсничка в специалност „Медицина“ в Медицинския факултет, сподели с младежите част от наученото и се включи с тях в предварително начертания маршрут. Проф. Петя Цветкова и доц. Йордан Георгиев – един от най-младите носители на наградата „Питагор“ в България, от Медицинския факултет бяха подготвили кратки презентации за младите гости на висшето учебно заведение.
Всички заедно продължиха обиколката си в залата по микроскопска анатомия, където доц. Веселина Мерхар и д-р Руска Ненкова показаха на младите хора отличните условия за обучение на студенти и висококачествените микроскопи, с които разполага лабораторията.
След Медицинския факултет учениците се отправиха към Центъра по върхови постижения. Там ги посрещна проф. Сотир Сотиров, преподавател по системи с изкуствен интелект в университета. Той и заедно с доц. Веселина Бурева, ръководител катедра „Компютърни системи и технологии“, им демонстрираха уменията на впечатляващите роботи Крузер и Нао. Учениците видяха и последния робот, по който работят и студенти. Новият робот ще обслужва лежащо болни хора, като им разнася медикаменти.
За учениците – любители на химията, беше предвидена обиколка и на Факултета по природни науки. Доц. Никола Тодоров, ръководител катедра „Екология и опазване на околната среда“, показа специална сонда, който се пуска във водни басейни, за да определи солеността, температурата и други важни параметри.
Учениците се запознаха и с Централната научноизследователска лаборатория, която обединява общо четири лаборатории с апаратурно оформление. Там ръководителят й, доц. д-р Леня Гонсалвеш, и доц. д-р Веляна Георгиева показаха апаратура, която служи за научно-изследователската работа на Университета по неговите най-утвърдени научни направления. /ПВ/
/РБ/
news.modal.header
news.modal.text