site.btaЦентърът за подводна археология може да получи статут на регионален център към ЮНЕСКО


Министерство на културата кандидатства за това Центърът за подводна археология да получи статут от категория 2 под егидата на ЮНЕСКО и да стане регионален център за подводна археология за черноморския регион. Много е вероятно кандидатурата да бъде одобрена до края на годината. Основен акцент в нея е центърът да бъде изнесен изцяло на територията на о. Св. св. Кирик и Юлита и след облагородяването му да се помещава в една от сградите там. Това заяви пред БТА директорът на центъра гл. ас. д-р Найден Прахов, който участва във форума "Бранд Созопол и мощите на Кръстителя" в Созопол днес. Събитието, което се организира от общината и медийна група "Стандарт", бе открито от вицепрезидента Илияна Йотова и в него се включиха представители на Министерство на културата, местната власт, духовенство, туризма, както и учени и археолози.
Целта на регионалния център ще бъде да разпространява конвенцията на ЮНЕСКО за опазване на подводното културно наследство, да координира съвместни дейности с другите черноморски държави и да развива различни инициативи за опазването, проучването и популяризирането на подводното наследство сред обществото.
Кандидатурата на центъра е подадена миналата година, а преди няколко месеца ЮНЕСКО организира проучване относно възможността на България да създаде такъв център. За целта доклад след посещение и срещи с министерство на културата и местните общини Бургас и Созопол изготвя д-р Артуро Рей да Силва, а сега предстои ЮНЕСКО да вземе решение дали ще гласува това доверие на България, допълни директорът на Центъра за подводна археология.
Той уточни, че в България вече има център от втора категория към ЮНЕСКО за нематериално културно наследство. Той отново е регионален международен център. "Надяваме се това да е вторият такъв в България. Това е голямо признание и показва отношението на международната културна организация към България като Център за подводна археология", заяви още Прахов и допълни, че тези центрове поемат международен ангажимент и са финансирани от съответната държава, като са изцяло координирани с ЮНЕСКО. Единственият друг подобен център за подводна археология в Източна Европа е Международният център за подводна археология в Задар. Тази година българският център подготвя и съвместен изследователски проект с него.
По закон от основаването си Центърът за подводна археология е базиран в Созопол. Той е национален институт, отговарящ за националното културно наследство, намиращо се под вода. От самото начало обаче той се помещава в канцелария, предоставена от Община Созопол, обясни д-р Прахов. "Надяваме се на остров Св. св. Кирик и Юлита да бъде създадено специално място за големите нужди на центъра, което да включва фондохранилища, лаборатории за интердисциплинарни изследвания, административни помещения и изложбени зали. Това е поглед далеч в бъдещето, но е важно необходимите за това стъпки да бъдат направени сега", заяви Найден Прахов.
/ВБ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина