site.btaОБНОВЕНА Съюзът на българските писатели връчи годишните си награди


Съюзът на българските писатели (СБП) връчи тази вечер годишните си награди по жанрове, както и няколко специални награди и грамоти за принос към българската литература.
Тържеството се водеше от председателя на СБП Боян Ангелов, който в експозето си припомни моменти от тази традиция и принципите на определяне на лауреатите: „Годишните литературни награди се връчват още от 1922 г., когато по предложение на проф. Иван Шишманов започва отличаването на най-добрите книги за предходната година. С малки прекъсвания през тези 103 години ние винаги сме се старали да привлечем вниманието на обществеността към постиженията на българските писатели. Журито беше в състав – акад. Благовеста Касабова, Димитър Милов, доц. Петър Хаджинаков, Пенка Чернева и Тео Буковски. Ние не претендираме, че награждаване най-добрите книги изобщо, излезли от стотиците издателства у нас, а селектираме и отличавам творби, които са подадени за конкурса през месец януари т.г. Оценките на съответните членове на журито по жанрове са публикувани вече в докладите, отпечатани в „Словото днес“ и са налични в официалния сайт на СБП и на нашата фейсбук страница“.
Боян Ангелов поздрави поотделно всеки лауреат, връчвайки грамоти и плакети.
За поезия бе отличен Деньо Денев – за стихосбирката „Зимна бреза“, кратка проза – Йордан Колев за сборника разкази „Двойното дъно на пилотския куфар“, роман – Кирил Пецев за „Плачена земя“, документалистика – Николай Дойнов за „Енциклопедия на читалищните дейци“, публицистика – проф. Симеон Янев за изследването „Ботевиада или десет етюда за Ботевото и нашето време“, литературна критика – Банко Б. Банков за сборника „По реката на времето. Отзиви и анализи“, литература за деца – Тодор Каракашев (с псевдоним Моливър) за книгата „Охчетата“, хумор и сатира – Лозан Такев за „Шоуто на дедо Лозе. Лозинки до дупка“, мемоаристика – Владко Панайотов за сборника „Корона от превратности“.
„Аз съм пилот от гражданската авиация. Бих искал да благодаря на Владимир Зарев – той е моят литературен ментор вече десет години, благодаря и на Боян Ангелов и Петър Андасаров, които подкрепиха моето членство в СБП. Благодаря на вашето задружно литературно общество. Летя от 35 години, а пиша от 25“, каза Йордан Колев.
Николай Дойнов разказа, че в „Енциклопедия на читалищните дейци“ има над 550 читалищни деятели: „Подготвям втори том. Ние трябва да пазим паметта на тези свети хора. Читалищата винаги имат две лица – едното е културното, другото е образователното. С помощта на СБП ще продължим да развиваме и двете лица“.
Владко Панайотов сподели, че винаги ще е благодарен на акад. Антон Дончев, който го е препоръчал за СБП и така се присъединил към този, както той каза, знаменит съюз. „Това е истинският елит на нашата нация. Благодаря на председателя Боян Ангелов, който настояваше да излезе книгата „Корона от превратности“, благодаря за рецензента Анжела Димчева и на журито в лицето на Пенка Чернева. За мене е изключителна чест да бъда сред вас“, добави той.
Специалната награда на управителния съвет на СБП – плакет, беше връчена на Трендафил Василев за цялостно творчество и по случай неговата 85-годишнина. Грамоти за принос към съвременната българска литература получиха Желяз Кондев, Генка Богданова, Александър Йотов, Петър Хаджинаков, Иван Мишев, Стоян Георгиев, отец Янчо Михайлов. С плакет за подкрепа на българската литература бяха удостоени Христо Полендаков – посланик в Унгария, Николай Мелемов – кмет на община Смолян, проф. Петя Шопова.
„Щастлив съм да получа тази награда. Колегиалното признание на най-ценно, защото е най-трудно. Благодаря на председателя и на всички вас“, каза Трендафил Василев.
Носител на националната литературна награда „Божидар Божилов“ стана поетесата Мария В. Николова, а с националната литературна награда „Георги Братанов“ беше награден писателят Иван Вълов.
„Уважаеми писатели, аз съм изключително развълнувана, защото като юрист съм обременена с една професия, която не носи много светлина, докато срещите с поетите и писателите на България винаги са ме обогатявали. Била съм на много срещи в страната заедно с моя съпруг – поета и публициста Николай Шопов, а също така и в Северна Македония, Сърбия, Румъния. От десетина години и сърбите започнаха да честват нашите букви. При едно от тези посещения аз изпях химна на светите братя Кирил и Методий – той направи поразително впечатление. Присъстващите ми поискаха текста, музиката и записи с изпълнения. Щастлива съм, че съм близо до вас, писателите. Горда съм, че вие пазите българския език и традициите на съюза, че пазите духовността на народа ни...“, каза Петя Шопова. На финала на вечерта тя поздрави присъстващите със стихотворението „Златната пътека“ от Николай Шопов.
/ДД/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина