site.btaВъв всички градове в област Габрово ще бъде отбелязан Международен ден на музеите


Във всички градове в област Габрово ще бъде отбелязан Международеният ден на музеите - 18 май. В част от общините ще се състоят и събития в рамките на Европейската нощ на музеите.
В Севлиево Нощ в музея по повод Международния ден на музеите ще бъде посветена на Пеньо Пенев и ще се проведе в Хаджистояновото училище, съобщават от Община Севлиево.
На 16 май, петък, Исторически музей – Дряново ще се включи в инициативата „Нощ на музеите“ с богата и разнообразна програма, насочена към любителите на културата, литературата и историята. Това съобщи Иван Христов, директор на културната институция.
Събитията ще се проведат на три локации: Икономовата къща, Лафчиевата къща и експозиция „Колю Фичето“. Програмата започва в 17:30 ч. с изложбата „Изкуството да имаш врагове и приятели“, посветена на 120-годишнината от рождението на писателя Орлин Василев, като гостува Националният литературен музей.
В 18:00 ч. ученици от 4 "а" клас на СУ „Максим Райкович“ ще представят театрална адаптация „Дряновски мурафети“ по мотиви от „Криворазбраната цивилизация“. Програмата продължава в Лафчиевата къща, където ще се проведе демонстрация на явлението флуоресценция от експозицията „Сътворено от земята“, последвана от фолклорен рецитал на Група за изворен фолклор при НЧ „Христо Ботев – 1894“, с. Гостилица. Посетителите ще имат възможност да създадат собствено изделие от прежда.
Събитията продължават в експозиция „Колю Фичето“ с откриването на изложбата „Нашенци“ – акварели от Чудомир, както и представяне на книга за твореца от проф. дин Вера Бонева. Вечерта ще завърши с участието на музикалните изпълнения на дует Анна Верховска и Красимир Димитров, допълват от Исторически музей – Дряново.
На 18 май по повод Международния ден на музеите всички експозиции на Исторически музей – Дряново ще бъдат с вход свободен.
Специализиран музей за резбарско и зографско изкуство (СМРЗИ) – Трявна съобщи, че организира изложбата „Искаш ли да поиграем?“. Тя е направена съвместно с Исторически музей – Белово и е посветена на децата и техните играчки от Античността до днес. В осем цветни табла са разказани историите на първите играчки, игрите на открито, ролевите и настолните игри. Специално табло е отделено и за музикалните играчки, които помагат на децата да разбират и управляват своите емоции, подобряват тяхната координация, насърчават социалните им умения, създават усещане за постижение, посочват от СМРЗИ - Трявна.
В Габрово на 18 май Музеят на хумора и сатирата кани желаещите да се включат в интерактивната игра "Шеговито издирване в музея". Посетителите ще трябва да решат 22 забавни загадки, разглеждайки изложбите на музея по нов и неповторим начин. От културната институция посочват, че това е чудесна възможност само ден след карнавала да се отпразнува заедно Международния ден на музеите, който тази година е под надслов „Бъдещето на музеите в бързо променящите се общности“. От Музея на хумора и сатирата отбелязват, че ще се фокусират върху това как музеите могат да бъдат двигатели на промяната в обществото, технологиите, екологията и социалната сфера.
В Регионален етнографски музей на открито „Етър“ съобщават, че на 18 май, ден след Карнавала на хумора и сатирата в Габрово, в музей „Етър“ започва Следкарнавалната гюрултия. През целия ден ще бъде представено градско облекло от първите десетилетия на миналия век. Стари градски шлагери и фолклорни песни ще пеят музикантите от формация „Иванов“.
По този повод на 16 ,17 и 18 май посетителите на „Етър“ могат да се присъединят към безплатните турове с начални часове 11:00 и 15:00 ч., за да научат как се създава една експозиция и да се запознаят с работата на отделните специалисти – куратор, фотограф, дизайнер.
По информация на отдел „Справочна информация“ на БТА Европейската нощ на музеите се организира в навечерието на Международния ден на музеите – 18 май, обикновено в съботата преди или след тази дата. В този ден до полунощ посещенията в музеи, галерии и други културни пространства са безплатни. За първи път идеята е реализирана в Берлин, Германия – на 17 февруари 1997 г., когато 18 музеи отварят вратите си за свободно посещение. Тогава събитието е наречено „Дългата нощ на музеите“. Идеята е подета от Франция през 1999 г., като е наречена „Пролет в музеите“. През 2001 г. към инициативата се присъединяват 39-те страни членки на Съвета на Европа, подписали Европейската културна конвенция от 19 декември 1954 г. От 2005 г. по инициатива на Министерството на културата и комуникациите на Франция събитието официално става Европейска нощ на музеите, като целта е да се подчертае културното наследство на всяка страна и да се насочи вниманието към културата и историята на Европа. То е подкрепено от Международния съвет на музеите (ИКОМ), Съвета на Европа и Организацията на ООН по въпросите на образованието, науката и културата (ЮНЕСКО). Българските музеи и галерии се включват още в първото ѝ издание.
През 2025 година Европейската нощ на музеите е на 17 май.
/ТС/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина