site.btaИво Милев подрежда нова изложба на Емил Стойчев в София


„Емил Стойчев: Срещи“ е заглавието на изложбата, която Иво Милев подрежда в столичната галерия „Харта“. Тя ще бъде открита на 29 април и може да бъде разгледана до 27 май, съобщават организаторите.
Иво Милев разказва, че причината за тази изложба са срещите му с Емил Стойчев през 2024 и 2025 г. по повод организирането на неговата юбилейна изложба „Въображението е моята кръвна система“ в Софийската градска художествена галерия (СГХГ).
„Хора, които го познаваха от по-рано, ме предупреждаваха, че ще ти бъде трудно с него, че той е труден характер. Аз съм малко потайна личност, казва за себе си Емил Стойчев. Неконтактен, затворен, пише за него Аксиния Джурова. Със сигурност той трудно се разкрива, предпазлив е, по-скоро скептичен. И този скептицизъм в отношенията се запазва докрай, понякога потъва зад добронамереност, почти детска доверчивост, но винаги остава отзад да дебне като неспокоен хищник. Мисля, че предпазливостта, едно винаги нащрек, се запазва дори за близките му приятели. Оставил е открития периметър на доверието само за най-близките си, за обкръжението на своето семейство. Определено нямаше да ми бъде лесно с Емил Стойчев…“, разказва Милев.
Той отбелязва, че срещите им, обсъжданията на предстоящата изложба минали през различни изпитания и перипетии. „Понякога му се ядосвах, друг път се съгласявах, но в крайна сметка се убеждавах, че той има право, че знае какво иска и как да го постигне. Всъщност, бавно и трудно спечелвахме доверието си, но мисля, че накрая станахме приятели. Разбрах това, когато той започна да се шегува с неговото малко особено и странно чувство за хумор – ироничен и самоироничен. Такава е и тази изложба и мисля, че Емил Стойчев ще ме разбере“, допълва кураторът на експозицията.
Роден в София на 26 юни 1935 г., Емил Стойчев работи като сценичен художник в Музикалния театър в София. Участва активно в художествения живот в България от 60-те години на ХХ век до днес, като през 1991 г. заминава за Париж, където представя самостоятелна изложба в двореца Багател по покана на Жак Ширак – тогавашен кмет на френската столица. През 1995 г. представя мащабна експозиция в художествената галерия в град Добрич. Реализира десетки самостоятелни изложби в България, Франция, Япония, САЩ, Германия и др. Негови картини са притежание на известни галерии, публични и частни колекции в Европа, Америка и Азия.
Носител е на две национални награди за живопис „Владимир Димитров – Майстора“ (1979, 1985), на орден "Стара планина", I степен; на Националната награда за живопис „Захари Зограф“; Наградата на София (1967); награда от Биеналето в Кан сюр Мер (1981); Голямата награда на VI биенале в Шчечин, Полша (1975); Награда на Градски съвет в Радом, Полша (1987); Голяма награда „Златен Езоп“ (1989); орден „Св. св. Кирил и Методий“ – огърлие и други.
През 2010 г. Академичният съвет на Националната художествена академия удостоява Емил Стойчев с почетното звание „доктор хонорис кауза“ на Академията за изключителния му принос и постижения в съвременното изкуство. През 2011 г. в галерия „Академия“ на НХА се представя експозицията „Портрети“, включваща 27 непоказвани дотогава портрета на автора, реализирани в периода 1950–2011 г.
/ВСР
/ТС/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина