site.btaЗапочна 45-ата конференция на Международната асоциация за изследване на река Дунав


Започна 45-ата конференция на Международната асоциация за изследване на река Дунав (IAD), съобщиха от пресцентъра на Българската академия на науките (БАН).
Събитието, което се провежда в парк-хотел „Москва“ и ще продължи до 12 април, събра над 100 участници от 15 страни, както и представители на институции, неправителствени организации и партньорски проекти от Дунавския регион.
Форумът е организиран съвместно от Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания при БАН (ИБЕИ-БАН), от Института за изследвания на климата, атмосферата и водите при БАН (ИИКАВ), Генералния секретариат на IAD, Мрежата за инвазивни чужди видове в Дунавския регион (DIAS) и от Съюза за защита на природата.
Конференцията беше открита от доц. д-р Теодора Тричкова (ИБЕИ-БАН) - национален представител на IAD за България, д-р Бернд Сифка, президент на IAD, доц. Владимир Владимиров, директор на ИБЕИ-БАН, и от чл.-кор. Екатерина Бъчварова, директор на ИИКАВ-БАН.
Доц. Ина Анева, научен секретар на направлението „Биоразнообразие, биоресурси и екология“, поднесе приветствие към участниците от името на ръководството на БАН. Тя подчерта ролята на науката като ключов инструмент за устойчиво управление на природните ресурси, за научно обосновано възстановяване на нарушени екосистеми и за справяне с нарастващите предизвикателства, свързани с климатичните промени, замърсяването и загубата на биологично разнообразие.
Темата на форума е насочена към иновативни решения и международно сътрудничество за опазване и възстановяване на биоразнообразието и екосистемите в Дунавския басейн. Това отразява приоритетите на БАН за развиване на висококачествени научни изследвания с реална приложимост в политиките за устойчиво развитие, природозащита и трансгранично екологично управление.
Международната асоциация за изследване на река Дунав (IAD), създадена през 1956 г. във Виена, Австрия, е най-дълго съществуващата и активно действаща научна мрежа в Европа. Тя обединява специалисти с разнообразна експертиза - геолози, географи, климатолози, хидролози, хидрохимици, микробиолози, хидробиолози и ихтиолози. Те работят за опазването и устойчивото управление на басейна на река Дунав. България, чрез Българската академия на науките и нейните институти, участва активно в дейностите на IAD още от създаването на организацията.
/ИПД
/ХТ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина