site.btaИзложба „Четири поетични стихии" показва лични вещи, ръкописи и книги на Блага Димитрова, Станка Пенчева, Ваня Петкова и Весна Парун


Изложба „Четири поетични стихии“ показва лични вещи, ръкописи и книги на Блага Димитрова, Станка Пенчева, Ваня Петкова и Весна Парун. Тя може да бъде разгледана до края на месец май в пространството столичната на улица „Ангел Кънчев" 37, съобщават от Националния литературен музей (НЛМ).
Изложбата е създадена от литературната изследователка и главен уредник Катя Зографова, а експонатите в нея са дарени от родственици на поетесите.
В експозицията е включена робата на Ваня Петкова - част от дарение на дъщеря й Оля Ал-Ахмед. „Облечена в мекото кадифе в любимия й цвят, знаменитата поетеса приживе представя над 600 рецитала в България, както и единствения по рода си в света поетичен полет на борда на самолет“, разказват от НЛМ. Музеят ще съхранява още ръкописи, бележници, стихове на немски и английски, както и пишещата машина на латиница на Ваня Петкова. Експозицията показва още чашата ѝ за турско кафе, сребърната лъжичка, подарена от баба й Олга по стара семейна традиция, недопит ликьор от орехи, както и нож с любопитна история. Там са и книгите й, сред които е романът „Бог е любов“ и стихосбирката „Пиратски песни", която Ваня Петкова посвещава на актьора Джони Деп две седмици преди смъртта си. Изложена е до фотография на внука на поетесата Джозеф Ал-Ахмад с актьора Джони Деп, който държи в ръцете си книгата с посвещение.
Във витрината, посветена на Станка Пенчева, е поставен пътен будилник, поръчан от Германия. Дъщеря й Радина Цачева дарява на музея и пишещата машина, на която са работили родителите й - Станка Пенчева и първият й съпруг Климент Цачев. Показани са и архивни снимки, на една от които Станка Пенчева е с Блага Димитрова и Елисавета Багряна. Фотографиите представят още мигове от работата в редакцията на списание „Септември", филмови ленти с образи от ХХ век.
Ученически комикс, разкриващ художествения талант на Блага Димитрова, също е подреден в изложбата. Може да се видят бележник със записки от времето на романа „Лице", снимките ѝ като вицепрезидент на Република България, фотографии с прототипи от „Лавина", както и ефирен шал с лилави цветя – част от дарението за музея от изследователката и приятелка на Блага Димитрова - Евелина Белчева.
„Хърватката Весна Парун остава завинаги част от българската поезия. По думите на Блага Димитрова именно заради Весна поезията ни става по-свободна“, отбелязват от литературния музей. Сред експонатите, свързани с нея, са писмото й до актьора Вели Чаушев, копие на „Антология на световната сатира", съставена от Радой Ралин, в която Парун е единствената жена творец, както и албум с рисунки.
Колекцията от дарения ще бъде съхранена за поколенията във фонда на Националния литературен музей.
/ ГН
/ХК/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text