site.btaБългарски и чуждестранни участници се съревновават в първия международен хакатон в Националния военен университет във Велико Търново


Общо 10 отбора с български и чуждестранни участници се съревновават в първия международен хакатон Battle Hack 2025 в Националния военен университет „Васил Левски“ (НВУ) във Велико Търново, съобщиха от пресцентъра на висшето училище.
В двудневното състезание, което стартира днес, се включиха курсанти от България, Румъния и Полша. Разделени в 10 тима по 4 души, те започнаха работа по казуси, разработени от водещи компании и институции. В края на надпреварата ще има финално представяне на решенията пред жури и обявяване на големия победител.
От Румъния в хакатона се включват участници от Академия за сухопътни войски „Николае Балческу“ в Сибиу, Военно-въздушна академия „Хенри Коанда“ в Брашов и Военно-техническа академия „Фердинанд I“ в Букурещ. От Полша участват представители на Военно-въздушното училище в Деблин и Военно-техническата академия във Варшава. От българска страна участниците са от Академия на МВР, ВВМУ „Никола Вапцаров“ и НВУ „Васил Левски“.
При откриването на хакатона, началникът на НВУ бригаден генерал Иван Маламов приветства участниците и гостите. Той подчерта, че това не е просто състезание, а уникална платформа, където бъдещи лидери и експерти във военните технологии, киберсигурността, изкуствения интелект и автономните системи се събират, за да се справят с предизвикателства от реалния свят.
Организирайки това събитие, което е първо не само за града и страната ни, но и за цяла Европа, НВУ в лицето на своето ръководство за пореден път доказва, че е иноватор и успешно съчетава историята, традициите и новостите, пред които ежедневието ни изправя всеки ден, каза в приветствието си областният управител на Велико Търново Ивайло Здравков. Според него реализацията на тази идея ще е от полза не само за младите участници в събитието, а и за институциите и държавите, които представляват, защото ще им се дадат нови възможности за сътрудничество в различните сфери, по които ще се работи.
Официални гости на откриването бяха още заместник-областният управител на Велико Търново Юлия Ликоманова-Мутафчиева, капитан III ранг Георги Марков от Висшето военноморско училище „Н. Й. Вапцаров“ (ВВМУ) във Варна, директорът на Природо-математическа гимназия „Васил Друмев“ в старата столица Ангел Гушев, представители на партньори от бизнеса.
Днес в НВУ стартира и първото издание на международната курсантско-студентска конференция „Технологии и иновации за утрешния ден“, в която участват и ученици от област Велико Търново. В приветствието си заместник-началникът по учебната и научната част на НВУ полк. доц. д-р Николай Урумов каза, че днес стоим на прага на бъдеще, оформено от новаторски технологии, изкуствен интелект, роботика и киберсигурност. Темите, които ще разгледаме, са не просто академични, а реални предизвикателства, изискващи смели идеи и визионерско мислене. Нека тази конференция бъде началото на нови идеи, сътрудничества и споделена визия за технологично напреднало утре, пожела полк. Урумов.
Двете събития се организират от Институт „Научноизследователска и иновационна дейност“ към НВУ и се провеждат в рамките на Националната научна програма „Сигурност и отбрана“, финансирана от Министерството на образованието и науката.
/ХК/
news.modal.header
news.modal.text