site.btaВ Япония започна цъфтежът на сакурата


Японската метеорологична агенция обяви началото на сезона на цъфтежа на сакурата, съобщи АП.
Служител от Японската метеорологична агенция внимателно разгледа дърво от сорта "Сомей Йошино" в светилището Ясукуни в Токио и обяви, че има повече от пет цвята - минимумът, необходим за съобщението.
Обявата съответства на средния период, като според Японската метеорологична агенция сега е пет дни по-рано от миналата година.
Вишневите цветове, или сакура, са любимото цвете на Япония и обикновено достигат своя пик в края на март до началото на април, точно когато страната празнува началото на новата учебна и бизнес година. Много японци обичат да се разхождат или да правят пикник под дърветата.
Сакурата е повлияла дълбоко на японската култура от векове и редовно е била използвана в поезията и литературата, като тяхната крехкост се разглежда като символ на живота, смъртта и прераждането, припомня Асошиейтед прес.
Съобщението от Токио, където температурите са по-топли от обичайните от около 19 градуса по Целзий, беше направено само един ден, след като цъфтежът на първия вишнев цвят в Япония беше потвърден в неделя в югозападния град Кочи на остров Шикоку.
Японската метеорологична агенция проследява повече от 50 "референтни" вишневи дървета в цялата страна. Те обикновено цъфтят за около две седмици всяка година от първата пъпка до окапването на всички цветове. Очаква се цъфтежът на сакурата да достигне пика си след около 10 дни.
Вишневите дървета са чувствителни към температурните промени и времето на цъфтежа им може да предостави ценни данни за проучвания на изменението на климата. През последните години сезонът на цъфтежа на вишните в Япония имаше тенденция да настъпва по-рано от средното, което поражда опасения за възможно въздействие от изменението на климата.
/ХТ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text