site.btaВетеринарният лекар д-р Емил Киров спаси отровени лешояди в Симитли


Ветеринарният лекар д-р Емил Киров спаси отровени лешояди в Симитли, съобщи списание "Ветеринарна практика" на Българския ветеринарен съюз (БВС).
На 3 март 2025 г. в района на Симитли са открити две птици от вида белоглав лешояд (Gyps fulvus) със симптоми на отравяне.
Д-р Емил Киров от Благоевград, известен ветеринарен лекар в района, предприема действия за спасяването на птиците. Те са откарани във ветеринарномедицинската амбулатория в „Центъра за диви животни“ в село Ракитна, където получават необходимата ветеринарномедицинска помощ. Намерените живи птици проявяват признаци на атаксия и повръщане, като при единия лешояд симптомите са по-силно изразени. Предполага се, че отровата е органофосфорна, но се очакват окончателните резултати.
В България белоглавият лешояд е строго защитен вид. Възстановяването на неговата популация е от съществено значение за поддържането на биологичното разнообразие и здравето на околната среда. Програмата за интродукция на лешоядите в дивата природа има за цел да възстанови популацията на този важен вид в България.
Д-р Киров успява да стабилизира състоянието на двете птици, като прилага антидот и необходимите медикаменти и след един ден лечение и наблюдение една от птиците е освободена обратно в природата, за да продължи своето гнездене. За да се следи нейното състояние и местоположение, й е поставен GPS предавател. Лешоядите вече гнездят или се канят в Кресненския пролом, като двойките са 17. Другата птица остава под наблюдение и лечение в спасителния център.
Две други птици са намерени мъртви, около трупа на крава в землището на село Мощанец, община Благоевград, и са иззети от полицията. Предполага се, че отровата е била предназначена за унищожаване на диви хищници, но лешоядите са станали жертва, тъй като са се хранили от трупа.
Благодарение на бързата реакция и професионализма на д-р Емил Киров, две от птиците са спасени и ще могат да продължат своя живот в дивата природа. Фондът за дивата флора и фауна и компетентните органи продължават своите усилия за защита на лешоядите и предотвратяване на бъдещи случаи на отравяне.
Повече информация може да прочетете на сайта на Български ветеринарен съюз.
/ХТ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text