site.btaАнтарктика и българската наука в световен мащаб – погледът на ректора на Софийския университет проф. д-р Георги Вълчев
Ректорът на Софийския университет "Св. Климент Охридски" проф. д-р Георги Вълчев подчертава основополагащата роля на университета в българските антарктически експедиции. От самото начало на интереса на българските учени към този регион Софийският университет се утвърждава като център за научни изследвания и катализатор на българското присъствие в Антарктика. Неслучайно Институтът за полярни изследвания е част от университета, а базата носи името „Св. Климент Охридски“. Освен това, много от наименованията на географски обекти около базата са свързани със Софийския университет, което допълнително затвърждава тази връзка.
Според проф. д-р Вълчев добавената стойност за българската наука от антарктическите мисии е огромна. Антарктика предоставя уникална възможност за изследване на климатичните промени в исторически план и анализ на природни процеси в среда, която е слабо повлияна от човешката дейност. Това позволява учените да уловят и проследят глобални тенденции, които биха останали незабелязани в по-населените райони на планетата. Затова и всички големи нации инвестират значителни ресурси в научни програми, свързани с този район, а България отдавна активно участва в тези изследвания.
Проф. Вълчев отбелязва, че антарктическата ни програма се изправя пред редица предизвикателства, като най-големите от тях са свързани с осигуряването на устойчиво финансиране и засилването на международното сътрудничество. Софийският университет активно работи за гарантирането на дългосрочни средства, които да позволят по-добро планиране на експедициите. От ключово значение е и институционалната синергия – успешното партньорство с Военноморското училище и научноизследователския кораб „Св. св. Кирил и Методий“ е добър пример за споделяне на ресурси. Освен това университетът има важна роля в улесняването на международните контакти, защото работата в Антарктика изисква сътрудничество в рамките на големи, международни научни екипи.
Бъдещето на българските антарктически изследвания, според професора, е в разширяването на интердисциплинарните екипи и привличането на широк кръг от специалисти от различни области. Програмата вече е преминала през своя романтичен период и сега стъпва на стабилна научна основа с модерна инфраструктура на о. Ливингстън. Усилията на толкова поколения учени през годините са довели до един безкрайно сериозен резултат. Разпознаваемостта на българските учени, занимаващи се с антарктически изследвания, расте, а България укрепва позициите си в световната полярна наука. Това отваря нови възможности за значими партньорства и участие в международни проекти на още по-високо ниво.
По думите на ректора на Софийския университет, за студентите и младите учени Антарктика е сбъдната мечта. Да имат възможност да стъпят на този далечен континент, за който са чели още от детството си, и да бъдат част от реални научни изследвания, е не само вдъхновяващо, но и безценен опит. Участието им в експедициите ги обогатява, разширява техния кръгозор и им дава самочувствието на истински изследователи. „Възможността да се докоснат до това място, за което са чели много романи, и да го видят на живо, както и да се включат в логистиката на базата и в научни изследвания, това дава самочувствие, дава възможност за разширяване на кръгозора на младите хора. И най-важното – да можеш да сбъдваш мечти!“, казва още професорът.
Работата на българските антарктически изследователи вдъхновява със своята устременост и отдаденост към науката, отбелязва проф. д-р Георги Вълчев: „Най много ме вдъхновява желанието за задоволяване на това човешко любопитство, което ни кара винаги да гледаме с възхита и с оптимизъм на света“.
Преодолявайки битовите предизвикателства на суровата среда, тези учени доказват значимостта на своята работа и важността на научните програми за бъдещето на България. Именно този вид научни изследвания и мащабът им нареждат страната ни сред държавите, които имат принос в световната наука и печелят уважението на международната научна общност, обобщава ректорът на Софийския университет проф. д-р Георги Вълчев.
/ХТ/
news.modal.header
news.modal.text