site.btaГодината беше изключително важна – богата на открития и на емоции, каза доц. Христо Попов на откриването на „Българска археология 2024“
![Годината беше изключително важна – богата на открития и на емоции, каза доц. Христо Попов на откриването на „Българска археология 2024“](/upload/10687875/1000015657.jpg?l=1000)
![Годината беше изключително важна – богата на открития и на емоции, каза доц. Христо Попов на откриването на „Българска археология 2024“](/upload/10687875/1000015657.jpg?l=1000&original=)
Годината беше изключително важна – богата на открития, богата и на емоции. За съжаление, богата и на негативни емоции, не само положителни. Това каза директорът на Националния археологически институт с музей-БАН (НАИМ-БАН) доц. Христо Попов на откриването на изложбата „Българска археология 2024“ тази вечер.
„Искам да поздравя всички колеги, цялата гилдия, всички археолози, всички, които са свързани с опазване на културно-историческото наследство – музейни работници, консерватори, реставратори, хора, които стоят зад изложбите и обикновено техният труд не се вижда, но е не по-малко важен от този на археолозите“, каза той.
Ако трябваше да кръстим по някакъв начин изложбата, празнувайки днес Трифон Зарезан/Свети Валентин и успението на Константин-Кирил Философ, и празника на българския археолог, както е било решено преди повече от 50 години - изложбата спокойно можеше да бъде кръстена „Да обичаш на инат“, каза директорът на НАИМ-БАН.
„Да обичаш, защото си обичаме професията. Обичаме това, което правим, съзнаваме колко е важно и отговорно и ако можем да дадем нашия, макар и скромен принос в опазването и проучването на нашата страна, то бихме дали най-доброто от себе си, за да го сторим“, обясни той.
От друга страна „на инат“, защото напоследък проблемите не са малко и като че ли чуваемостта към тези проблеми не беше голяма. За съжаление, има сериозни дефекти и пропуски в системата и начина, по който тя функционира, свързани със свръхбюрокрацията, допълни той.
„Миналата година даде изключително много нови сензационни находки. Но ако искаме тези прекрасни артефакти да не останат мимолетни и краткотрайни, а да има някакъв траен ефект в самото общество в по-дълготраен план, то трябва да бъдат потърсени дългосрочни и трайни решения. Не да се работи на парче и не да се работи от ден за ден. Необходимо е да има визия, да има стратегия, които да следват един утвърден модел, който да бъде за повече от година напред“, каза доц. Христо Попов.
Благодарни сме на всички партньори през последната година. Много са ни помагали Министерството на външните работи, Министерството на културата, Министерството на вътрешните работи, Министерството на туризма и, разбира се, Българската телеграфна агенция - нашия партньор, с който много положителни неща успяхме да осъществим заедно, отбеляза директорът на НАИМ-БАН.
„Да си пожелаем здраве, един добър археологически сезон, но и по-добри хоризонти и по-добри перспективи, здраве на всички и да е на добър час на изложбата. Да се опитаме да погледнем не към проблемите, а към положителните неща и да се опитаме с общи усилия да решаваме проблемите“, каза още той.
Както БТА писа, над 500 експоната са представени в осемнадесетата национална археологическа изложба „Българска археология 2024“ в Националния археологически институт с музей - БАН (НАИМ-БАН). Тя ще бъде отворена за посетители от 15 февруари до 8 юни в Централна зала на НАИМ-БАН.
/ВБ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text