site.btaНовият Видински митрополит Пахомий ще бъде тържествено посрещнат в епархията
![Новият Видински митрополит Пахомий ще бъде тържествено посрещнат в епархията](/upload/10660607/1000095977.jpg?l=1000)
![Новият Видински митрополит Пахомий ще бъде тържествено посрещнат в епархията](/upload/10660607/1000095977.jpg?l=1000&original=)
Новият Видински митрополит Пахомий ще бъде тържествено посрещнат днес в епархията. Според обявената програма на фейсбук страницата на Видинска митрополия в 12 часа той ще бъде посрещнат на границата на епархията при село Сумер, където в местния храм "Света Петка" ще се състои кратък тържествен ритуал. След това митрополит Пахомий ще се отправи към храма "Свети Дух" в Монтана.
В престолния град Видин официалното посрещане на новоизбрания митрополит Пахомий и гостите ще бъде в 16 часа на централния площад "Бдинци". Кметът на общината д-р Цветан Ценков ще приветства новия видински архиерей заедно с представители на институции в града. Литийно шествие ще се отправи към катедралния храм "Св. вмчк Димитър Солунски", където в 17 часа ще се състои въдворяването на новия владика и празнично вечерно богослужение.
В неделния ден в катедралния храм на епархията на тържествената литургия по повод въдворяването на митрополит Пахомий ще присъстват българският патриарх Даниил, митрополити от Светия синод и епископи на православната ни църква. По програма в 11:30 часа е предвидено приемане на поздравления от миряните.
С пълно единодушие от 14 гласа Браницкият епископ Пахомий беше избран за Видински митрополит от Негово Светейшество българския патриарх и Софийски митрополит Даниил, и от членовете на Светия синод.
На 2 февруари във Видин епархийските избиратели избраха двама кандидати за нов Видински митрополит. Браницкият епископ Пахомий получи 24 гласа, а Мелнишкият епископ Герасим - 18 гласа.
БТА припомня, че Негово Светейшство българският патриарх и Софийски митрополит Даниил беше начело на Видинската епархия до избирането му за глава на Българската православна църква на 30 юни м.г.
/ХТ/
news.modal.header
news.modal.text