site.btaВтората международна конференция "Машинно обучение и компютърно зрение в слънчевата физика и космическите изследвания" ще се състои в София
![Втората международна конференция "Машинно обучение и компютърно зрение в слънчевата физика и космическите изследвания" ще се състои в София](/upload/10675652/Mosaiics_2025_Screen_1920x1080+%281%29.jpg?l=1000)
![Втората международна конференция "Машинно обучение и компютърно зрение в слънчевата физика и космическите изследвания" ще се състои в София](/upload/10675652/Mosaiics_2025_Screen_1920x1080+%281%29.jpg?l=1000&original=007787416f8cc4d1d4ebe32611db43f7c9f8e7f8)
Втората международна хибридна конференция на високо ниво, посветена на машинното обучение и компютърното зрение в слънчевата физика и космическите изследвания "Машинно обучение и компютърно зрение в слънчевата физика и космическите изследвания" (Machine Learning and Computer Vision in Heliophysics 2025 - (MCH25), ще се състои от 7 до 9 април 2025 г. в столичния хотел "Милениум". Това съобщиха от Института по астрономия с Национална астрономическа обсерватория при Българската академия на науките (БАН).
До 14 февруари е отворено подаването на абстракти за конференцията. Информация за регистрацията и за участието в конференцията е публикувана на адреса: https://mch25.astro.bas.bg.
Тази уникална за Европа и България интердисциплинарна конференция на световно ниво се фокусира върху демонстриране на разработките на съвременни техники и приложенията на най-новите достижения на компютърното зрение и машинното обучение към хелиофизичните изследвания и системи за прогнозиране на космическо време, както и върху интегрирането на тези техники в наблюдения, моделиране и оперативни дейности.
Темите, които ще бъдат дискутирани на конференцията, са: за приложения за компютърно зрение и машинно обучение в хелиофизиката; за техники за компютърно зрение и машинно обучение; за интерпретируемо машинно обучение и информирани от физиката мрежи; за инструменти за CV и ML (базирани на Python, OpenCV, scikit-learn, TF/Pytorch и други).
Научният организационен комитет за събитието е в състав: Хорхе Амая (Европейска космическа агенция, ESA); Манолис Георгулис (Лаборатория по приложна физика, Университет "Джон Хопкинс", САЩ); Роберт Яролим (Национален център за атмосферни изследвания, САЩ); Шейн Малони (Дъблински институт за научни изследвания, Ирландия); Микеле Пиана (Университет на Генуа, Италия); Пиетро Зука (ASTRON, Нидерландия) и Камен Козарев (Българска академия на науките).
Конференцията се провежда като част от проекта MOSAIICS, по програмата "ВИХРЕН" на Фонд "Научни изследвания".
Първата конференция се състоя през април 2023 г. и по общи оценки на участниците премина при голям успех. Над 80 души онлайн и на място дискутираха разработки и приложения на новите техники, свързани с машинното обучение и компютърното зрение в слънчевата физика и космическите изследвания, отбелязват от Института по астрономия.
/ТС/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text