site.btaЧетирима са финалистите в конкурса за комуникация на науката в света FameLab, който се проведе за първи път в Антарктика
Четирима са финалистите във втория от петте подборни кръга от най-големия конкурс за комуникация на науката в света FameLab, който се състоя днес в Българската антарктическа база „Св. Климент Охридски“, видя специалният кореспондент на БТА Милена Островска.
Избраните за финалисти са д-р Севдалина Михайлова - лекар анестезиолог-реаниматор в УМБАЛСМ „Н.И.Пирогов", Петър Сапунджиев - доктор от Националния институт по геофизика, геодезия и география при БАН, Цветан Паров - докторант в Института за космически изследвания и технологии към БАН и Даниела Паскал - геоморфолог в Института за проучване и развитие във физиката и ядрените науки „Хориа Хулубей“ в Букурещ, Румъния.
Севдалина Михайлова е лекар анестезиолог-реаниматор в УМБАЛСМ „Н.И.Пирогов", лекар планински спасител. Тя вече втора година е един от лекарите на Българската антарктическа база и ежедневно се справя с предизвикателствата, които суровия климат и условия създават на учените и логистиците на базата.
Изобретателят и изследовател Петър Сапунджиев е с докторска степен от Националния Институт по Геофизика, Геодезия и География при БАН и вече седем години е част от Българската полярна програма. В момента заснема недостъпни ледници на остров Ливингстън и изследва еволюцията им чрез анализ на фото кадри.
Цветан Паров, спелеолог и магистър по аерокосмическо инженерство, изследващ слънчевата активност. Той е докторант в Института за космически изследвания и технологии към БАН. На Ливингстън изследва промените в термодинамиката на ледниците.
Геоморфологът Даниела Паскал е научен асистент в Института за проучване и развитие във физиката и ядрените науки Хориа Хулубей в Букурещ, Румъния.. Тук е, за да събере проби от различни точки на острова и след обработка в лабораторията си да разкаже за миналото му. Това е първата Антарктическа експедиция на Даниела.
Като резерви се класираха Стефан Кюркчиев - уредник в Регионалния природонаучен музей – Пловдив и Ивайло Начев - доктор по технически науки, преподавател в ТУ София.
Стефан Кюркчиев е биолог и уредник в Регионалния природонаучен музей – Пловдив, където ежедневно се грижи за разнообразни екзотични видове. Стефан участва в проект, свързан с изследване и транспортиране на морски организми от Антарктика, който комбинира иновации и опазване на природата.
Докторът по технически науки Ивайло Начев е с докторска степен от катедра Радиокомуникации и видеотехнологии. Той е главен асистент във Факултета по Телекомуникации в Техническия университет в София. Като докторант започва работа по различни научни проекти, където се заражда и интересът му към радио наблюдения на слънцето.
Шестимата участници имаха по три минути за представяне на своята наука по интересен и разбираем начин пред журито, което бе в състав проф. д-р Христо Пимпирев, флотилен адмирал о.з., професор доктор на военните науки Боян Медникаров и журналистката от БТА Милена Островска.
Финалистите, заедно с резервите, ще преминат през Майсторски клас през м. април с една от звездите на ВВС, Discovery Channel и National Geographic, подкастър, водещ, автор на статии и книги Далас Камбъл и актрисата Ангелина Славова. Националният финал ще бъде на 11 май по време на Софийския фестивал на науката, а победителят от него ще отиде и на международен финал заедно с учени от 10 страни по света.
Водещ на конкурса бе Любов Костова от фондация „Красива Наука“, която подчерта, че „България днес се гордее и с домакинството на първото FameLab събитие в света от Антарктика! След 3-годишно прекъсване, тази година Фондация „Красива наука“ възстановява конкурса в България. Тя обобщи, че нивото на наука, която се прави на Българската антарктическа база е видимо през вдъхновяващите разкази на учените и лекаря в експедицията. „Те съчетаха задълбочените си научни познания с разказвачески умения, видна беше страстта, с която се посвещават на изследванията си, а това е магическата формула на трите минутки. Щастлива съм и че в българския финал ще участва и румънската им колега, защото това още веднъж показва международния характер на науката.
"Беше един много силен и оспорван подборен кръг. И още нещо - днес сбъднахме мечтата на мнозина този вече глобален конкурс да стигне и до седмия, последен континент. Уменията учените и инженерите да разказват добре за своята работа приобщава съмишленици, бори дезинформацията и вдъхновява следващите поколения!“ споделя с убеждение Любов Костова. Това би било невъзможно без дългогодишните ни партньори Дирекция Наука на Министерството на образованието и науката. Намираме се на територията на Българската антарктическа база на о-в Ливингстън, където наши домакини са Българският антарктически институт и Националният център за полярни изследвания при Софийския университет, също партньор на конкурса от самото му създаване. Имаме подкрепата на Националния природонаучен музей при БАН и Медицинския университет Пловдив; неправителствените организации за наука Форум Демокрит и Географ БГ; компаниите Аурубис, Кауфланд и ЕндуроСат; медийните ни партньори БТА, Евронюз България; в-к Аз-Буки и Media Bricks.
/НВ/
news.modal.header
news.modal.text