site.btaУченици от Езиковата гимназия в Ловеч посетиха БТА в навечерието на 127-годишнината на Агенцията и 75-ия рожден ден на училището
![Ученици от Езиковата гимназия в Ловеч посетиха БТА в навечерието на 127-годишнината на Агенцията и 75-ия рожден ден на училището](/upload/10669819/1000015272.jpg?l=1000)
![Ученици от Езиковата гимназия в Ловеч посетиха БТА в навечерието на 127-годишнината на Агенцията и 75-ия рожден ден на училището](/upload/10669819/1000015272.jpg?l=1000&original=)
В навечерието на 127-ата годишнина от учредяването на Българската телеграфна агенция (БТА) и 75-ия рожден ден на Гимназията за чужди езици „Екзарх Йосиф I” в Ловеч ученици от 10–ти и 8-ми клас бяха гости на Агенцията.
БТА ще отпразнува 127-та си годишнина с откриване на нов нюзрум на 16 февруари, а Езиковата гимназия в Ловеч е открита на 15 февруари, точно преди 75 години.
В Националния пресклуб на БТА учениците бяха посрещнати от генералния директор на БТА Кирил Вълчев, бившите възпитаници на Ловешката гимназия - ръководител на „Социални мрежи“ Ива Тончева, Цветозар Цаков от дирекция „Балкани“; зам.-директорът на дирекция „Международна информация“ Любомир Мартинов и ръководителят на „Дигитален архив“ Свобода Тодорова.
За миналата година статистиките са, че имаме около 220 000 новини, каза по време на срещата с учениците Кирил Вълчев.
В работен ден се публикуват около 1000 новини. Освен това има около 3000 снимки на ден, продължи генералният директор.
Много е важно, че се опитваме да се развиваме в посока да е интересно и на млади хора като вас. Това означава да имаме все повече снимки или да нямаме новина без снимка. Сега слагаме голям акцент върху видеата и инфографиките, посочи той. Нашата цел е да стигат новините до вас по разбираем и приемлив начин. Това е доста трудно. Ние сме на 127 години. Новините са правени по много различен начин, а сега трябва да се променим и това може да става и с ваша помощ, каза Кирил Вълчев.
Генералният директор отправи покана към учениците от Гимназията за чужди езици да се включат в правенето на новини и съдържание за социалните мрежи като Фейсбук, Инстаграм и ТикТок.
В тази връзка генералният директор Кирил Вълчев информира, че БТА ще има и свой подкаст. Първият му епизод ще бъде пуснат на 16 февруари - в деня, когато се отбелязва 127-ата годишнина, каза Кирил Вълчев.
Новините никога не спират. Това е редакцията, която отразява новинарския поток от света денонощно 365 дни в годината, каза по време на срещата зам.-директорът на дирекция „Международна информация“ Любомир Мартинов.
Когато намалее новинарският поток от Европа между 19:00 – 20:00 часа вечерта, тогава вече е разгарът на работния ден в двете Америки. А когато те заспят, се буди Далечният изток, продължи Мартинов.
Той също подкани възпитаниците на езиковата гимназия в Ловеч да работят в БТА и по-специално в редакция „Международна информация“.
По време на срещата учениците имаха възможност да се срещнат и с част от екипа, който отговаря за социалните мрежи на Агенцията.
Всъщност смятам социалните мрежи за страшно вредни, защото те променят много начина, по който се поднася и чете една информация. Човек трябва да внимава, защото е пълно с дезинформация, каза ръководителят на отдел „Социални мрежи“ Ива Тончева.
Според нея е необходима голяма обща култура, която човек никога не може да постигне до край, и много знания, за да се отсяват истинските новини. По думите ѝ решението да работи именно за социалните мрежи в БТА е продиктувано от възможността да се поднасят новините по подходящ начин за ученическата аудитория.
По време на посещението си в БТА учениците се запознаха и с архивите на БТА. Те имаха възможност да разгледат на живо процеса по дигитализирането. Архивите на БТА датират от 1898 г. Това са около шест милиона страници на хартиен носител, каза ръководителят на „Дигитален архив“ Свобода Тодорова. Имаме около два милиона снимкови материали и всичко това не е било дигитализирано. Започнахме през 2023 г. да го сканираме по следващата стъпка дигитализация, посочи тя.
Свобода Тодорова разказа, че след приключване на процеса по дигитализирането на архива се очаква да се изготви платформа, до която всички да имат достъп.
Тя разказа и любопитна история от процеса на работа по дигитализацията на архива. Преди година в един от хартиените бюлетини са открили оригинална бележка, написана ръкописно лично от писателя Иван Вазов. Никой не знаеше, че тази бележка е там, посочи Тодорова.
Учениците бяха придружени от преподавателя по български език и литература Диляна Христова и кореспондентката на БТА в Ловеч Даниела Балабанова, която от около два месеца е външен лектор в училищния клуб по програма „Занимания по интереси“, където помага на децата в училищните медийни проекти.
В гимназията имат вестник, радио, подкаст, а отскоро и телевизия. С телевизията започнахме от нулата - закупихме техника, оборудвахме студио, сформираме екипа. Децата са разделени на две групи. Сред тях има оператори, репортери, водещи, монтажисти и всичко те сами си правят, разказа Даниела Балабанова.
Децата са много будни, с много разностранни интереси. Част от тях могат да монтират доста добре, като всичко са научили сами. Много бързо влизат в различните роли на репортери, на водещи, сами си пишат сценария, посочи тя.
И аз се надявам успоредно с това да се научат и да отсяват истинските от фейк новините. Мисля, че това доста ще ги подготви за обучението им оттук нататък. Защото те стават комуникативни, активни, търсещи, любопитни и това са качества, които според мен са много необходими занапред, още повече и да имат вече и визия какво искат да направят в живота си, каква професия да си изберат, посочи тя. Можем да кажем, че нашето училище е едно от известните и влиятелни училища, това е първото езиково училище в България, от което тръгват и други езикови гимназии, разказаха за БТА десетокласничките Ивайла Бешовошка, Елена Петков, Дария Йончева.
Също така за филма „Вчера“ някои сцени са снимани там и даже училището е главната инспирация за филма. В нашето училище се изучават четири различни езика, които към момента са немски, английски, френски, испански, посочиха десетокласниците.
Учениците добавиха, че ще разкажат в училищната телевизия за посещението си в БТА.
Благодарни сме за този шанс и възможност, защото по този начин ще развием нашите знания, нашите способности, тъй като навлизаме в телевизията и това ще ни е от голяма полза и голям опит, казаха още те.
Екипът на „Социални мрежи“ на БТА ще подготви ТикТок видео за гимназията, която започва своята дейност преди 75 години, на 15 февруари 1950 г., в сградата на Американското девическо училище (1881).
/ХТ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text