site.btaИсторическа изложба „100 години с името на Васил Левски” е експонирана на открито в Ловеч
![Историческа изложба „100 години с името на Васил Левски” е експонирана на открито в Ловеч](/upload/10669623/penka_cherneva01.jpg?l=1000)
![Историческа изложба „100 години с името на Васил Левски” е експонирана на открито в Ловеч](/upload/10669623/penka_cherneva01.jpg?l=1000&original=)
Историческа изложба „100 години с името на Васил Левски” е експонирана на открито в центъра на Ловеч в пространството между сградата на общинската администрация и съдебната палата. Тя е по повод вековния юбилей, откакто най-голямото основно училище в общината носи името на Апостола. Това е първата от поредицата инициативи във връзка с годишнината.
В изложбата за по-пълното отразяване на старата история на училището са използвани и материали от фондовете на Държавен архив – Ловеч, обясни за БТА Пенка Чернева, секретар на Общински комитет „Васил Левски”, с чието участие е подготвена експозицията. По думите й повечето снимки в изложбата са от летописната книга, съхранявана в училището, създадена през 1961 г. от учителката Мария Раева и попълвана до края на 80-те години на миналия век. Изложбата проследява основни моменти, откакто училището е именувано „Васил Левски”, голяма част от снимките са на учители, директори и поколения ученици, учили през годините в него.
Чернева разказа, че първите светски училища в Ловеч са открити през 40-те години на ХIХ век в стария квартал Вароша. Едното е било в горния край, т. нар. Горнокрайско училище, в което един от първите учители е бил Петко Славейков. Амбицирани от това да не останат без училище, жителите в долния край на квартала събират пари, участват с личен труд и така почти едновременно в града са построени две еднакви, големи и удобни за времето си училища, посочи историкът.
„Едва в далечната 1861 г. в махала Хармането, наречена още Кючук Варош, е сложено началото на днешното Основно училище (ОУ) „Васил Левски”. Ловчалията Съю Ичев открива в къщата си училище само за момчета. Даскал Пенко Манев заедно с жителите в махалата полагат много усилия за събиране на помощи за построяване на специална сграда за училище, но те се оказват недостатъчни. Така в преддверието на завършената през 1868 г. църква „Света Троица” са пригодени две стаи: едната за момчета, другата - за момичета. Там години след Освобождението се помещават мъжкото и девическо Харманско училище.
Веднага след Освобождението общината има големи финансови трудности поради това, че училищните сгради са разнебитени и разграбени. Основното училище дълги години поради недостатъчен сграден фонд се помещава в разпръснати из града частни къщи. Едва в края на века се сдобива с училищна сграда, макар доста паянтова, изградена от плет и измазана, покрита с плочи. Тя се е намирала там, където днес е дворът на детската градина на ул. „Д-р Съйко Съев” и ул. „Димитър Пъшков”. В спомените на съвременниците й тя е била двуетажна в източното крило и едноетажна в западното”, разказа още Пенка Чернева.
Тя допълни, че през 1901 г. общината купува къща от наследниците на Иван Кефалов, състояща се от две стаи, където първоначално до построяване на училището се водят занятия. Построеното през 1908 г. училище е с пет класни стаи и гражданите го наричат Кефаловото.
Поради нарасналия брой на учениците през май 1927 г. започва издигането на втори етаж на прогимназията, който съгласно договора с предприемача трябва да се предаде на 20 септември 1928 г., но действително занятията в новопостроените помещения започват на 8 декември 1928 г., каза още секретарят на Общински комитет „Васил Левски” – Ловеч.
В протоколно решение от 6 февруари 1925 г. училищното настоятелство разглежда писмото на директора на Втора смесена прогимназия Атанас Николов, с което съобщава, че с решение на учителския съвет от 23 декември 1924 г. е решено училището да се именува на името на Апостола на свободата Васил Левски. Чернева посочи, че в летописната книга, съхранена във фонда на училището в Държавен архив – Ловеч, е записано, че първото тържествено честване на празника е на 6 февруари 1927 г.
„Възпитаниците на училище „Васил Левски“ през годините са огромна армия от лекари, учители, инженери, интелектуалци, сред които е името и на първия български космонавт ген. Георги Иванов, акад. Димитър Мишев, актьора Борис Луканов и много, много честни и достойни ловчалии. Още като ученик Георги проявява влечение към техническите дисциплини, става отговорник на кръжока по физика и фотография при учителя Никола Чернокожев. „Той беше не само учител по физика - казва за преподавателя съученичката на летеца Христина Бакърджиева, - той свиреше на цигулка, ръководеше хор, увличаше ни във фотографията. Той беше личност. Няма съмнение, че той е духовният родител на бъдещия космонавт“, каза Пенка Чернева.
Според нея днес ОУ „Васил Левски“ в Ловеч е училище с традиции, но и училище с бъдеще, защото „със стил и вдъхновение подготвя знаещи и емоционално интелигентни личности”.
/ХК/
news.modal.header
news.modal.text