site.btaВкаменелости от птицечовков динозавър на повече от 70 млн. години са открити в Южен Китай
![Вкаменелости от птицечовков динозавър на повече от 70 млн. години са открити в Южен Китай](/upload/10666847/dinosaur-1310676_1280.jpg?l=1000)
![Вкаменелости от птицечовков динозавър на повече от 70 млн. години са открити в Южен Китай](/upload/10666847/dinosaur-1310676_1280.jpg?l=1000&original=b95d73f56319551a96ea9b837c26ebd935dd8d75)
Учени потвърдиха, че набор от скелетни вкаменелости, открити в Южен Китай, e на птицечовкови динозаври отпреди повече от 70 милиона години, предаде Синхуа.
По този начин бяха разширени фосилните данни от региона за тези големи, зъбати същества, които вероятно са мигрирали от Северна Америка.
Вкаменелостите са намерени през май 2009 г. от китайски любител-търсач на фосили на строителна площадка в град Сихуей, провинция Гуандун. Той ги е дарил на местен музей.
След почистване и реставрация, изследователите през 2020 г. идентифицирали вкаменен скелет, състоящ се от гръбни и опашни прешлени, раменна кост, илиум, бедрена кост и пищял. Те смятат, че вкаменелостите принадлежат на екземпляр от подсемейство ламбеозаврови (Lambeosaurini), подраздел на семейството на растителноядните динозаври хадрозаврови (Hadrosauroidea), живели през периода креда.
Изследването, ръководено от палеонтолози от Китай и Канада, е публикувано в списание Historical Biology.
Според изследователския екип семейство хадрозаврови е известно с характерната си структура на устата, наподобяваща човка на птица. Тези динозаври са имали хиляди зъби, равномерно разположени в челюстите им, което им е позволявало да демонстрират силна ефективност при дъвчене.
Ламбеозаврите също така са притежавали уникална черепна структура, включваща тесни кухи носни кости. Тази структура вероятно е била отговорна за способността им да издават подобни на тръба звуци, които използвали за комуникация, предполагат учените.
Научният ръководител на екипа Ван Дунхао, докторант от Китайския университет по геонауки в Пекин, отбеляза, че изследователският екип е установил дълги и тесни гръбначни шипове на фосилния екземпляр, което е изключително рядка характеристика. Вкаменелостите обаче са предимно фрагментарни кости и не са добре запазени, като липсва съществена биологична информация за черепната структура на динозавъра.
Изследователите смятат, че съществата все още не са били напълно развити, като са били с дължина едва около 8 метра. Те ги определят като производни на ламбеозаврите и принадлежащи към еволюционна група, известна като клад, която е мигрирала от Северна Америка обратно към Азия през Беринговия проток. Причината за това заключение са високите им и тесни гръбначни шипове, които са обща черта сред северноамериканските динозаври.
Фосилизираните кости са първото свидетелство за ламбеозаври в Южен Китай и „представляват единственото доказателство, което предполага потенциална миграция на северноамерикански динозаври в региона през късната креда“, казва палеонтологът и съавтор в изследването Син Лида.
/ТС/
news.modal.header
news.modal.text