site.btaВъзрожденски къщи пресъздадоха чрез макети от рециклируеми и природни материали деца и родители от Търговище
Възрожденски къщи пресъздадоха чрез макети от рециклируеми и природни материали деца и родители от Търговище. Знания, творчество и познаване на родния край показаха четвъртокласниците, ръководени от преподавателя Стела Груйкина от Първо Основно училище (ОУ) „Христо Ботев“. Домакин на съвместната изява бе Музейният образователен център в областния град.
За БТА Груйкина разказа, че в практиката си всяка година прави открити уроци на различна тематика. Сега решава да въвлече и музейните специалисти.
“Целта е родители и деца да работят заедно. Освен това от изявите им досега става ясно, че съвместните инициативи, в които са ангажирани и възрастни, са полезни. Установявам, че стават все по-близки, много им е приятно. Стига се дотам, че в един момент те сами изявяват желание за участие - и двете страни са мотивирани. Всичко това ме амбицира и удовлетворява професионално и морално”, казва учителят.
Тя припомни, че през миналата година урокът е бил на тема “Това е моята родина”. Учениците са тъкали черги, отново в Музейния образователен център. Преподавателят сподели наблюденията си, че децата изпитват удоволствие от работата с ръце.
Темата тази година – “Възрожденските къщи”, е продължение и надграждане на миналогодишната. “Децата са много талантливи и успешно правят междупредметни връзки. Това ме вдъхновява. Всяка моя идея те успяват да претворят по начин, който дори не съм си представяла. Акцентите сега са родният край и населеното място в миналото”, допълни Стела Груйкина.
Много въображение и креативна мисъл са вложили екипите при реализирането на творческите проекти. Част от материалите са събирани месеци назад, идеите са избистряни и изпълнени с вещината на истински майстори. В Образователния център на Регионалния исторически музей, пред погледите на музейния педагог Маргарита Зидарова и учителите, четвъртокласниците и семействата им се трудиха заедно и разнообразиха почивния ден.
“Уроци от този тип – в които привличаме и семействата, създават общност. Сплотяват учениците, сближават децата и родителите, дават възможност възрастните да се опознаят. Чрез неформалните дейности и обстановка се правят полезни неща и за класа, и за училището”, категорична е Стела Груйкина.
Идеята на учителя и децата е изработените макети на възрожденски къщи да бъдат подредени в изложба. Тя ще бъде по повод 18 април - Международен ден за опазване на паметниците на културата. Ръководството на Регионалния исторически музей в Търговище ще осигури помещение, в което макетите да бъдат подредени и представени на търговищката общественост. А дейностите на класа ще имат и продължение – за откриването на ученическата изложба талантливите четвъртокласници ще подготвят специална концертна програма. Ще издирят и допълнителна информация за възрожденския квартал “Варош” в Търговище и за къщите в него, част от които са едни от забележителностите на областния град.
/ВБ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text