site.btaВ Аржентина се родиха за първи път коне, чиито гени са редактирани
В Аржентина се родиха за първи път коне, чиито гени са редактирани, предаде Ройтерс.
Гените на аржентинска кобила от породата Polo Pureza, участваща при повечето игри на поло, ще продължат да живеят в пет представителя на вида. Те са създадени, за да надминат досегашните успехите на този вид животни.
Учени от аржентинската биотехнологична фирма Kheiron са разработили първите в света генноредактирани коне с помощта на технологията CRISPR-Cas9. Родени са през октомври и ноември миналата година.
„Проектираме техния геном още преди да се родят,“ каза Габриел Вичера, съосновател и научен директор на Kheiron. „Правим това чрез т.нар. генетични ножици – молекулярни инструменти, които позволяват да достигнем до всяка част на генома, да ... внесем промяна“.
Кобилата Polo Pureza е въведена в Залата на славата на Аржентинската асоциация на развъдчиците на коне за игра на поло.
Учените са използвали нейни гени като основа за петте коня, редактирайки ги с цел увеличаване на скоростта на движение, като същевременно са запазили останалите качества на животните.
„Съществуват определени мускулни влакна, които ... позволяват по-бързо съкращение. Така животното може да развие по-голяма скорост,“ обясни Вичера, добавяйки, че целта е тези гени да бъдат въведени „в едно единствено поколение по прецизен начин“.
Вичера подчерта, че по този начин конете отговарят на действащите аржентински разпоредби и не се считат за животни с генетичен допинг или генетично модифицирани организми (ГМО), отбелязва Ройтерс.
Той допълни, че тази техника позволява на учените да коригират генома на всеки кон. Kheiron работи също върху модифициране на прасета, за да направи органите им съвместими за трансплантация на хора, както и върху крави, за да издържат повече на топлина.
/ТС/
news.modal.header
news.modal.text