site.btaСъс заупокойна молитва в Самоков ще бъде почетена паметта на митрополит Авксентий Велешки
Със заупокойна молитва в Самоков ще бъде почетена паметта на митрополит Авксентий Велешки. Тя ще бъде отслужена от архиерейският наместник на Самоковската духовна околия, ставрофорен иконом Михаил Колев в Митрополитската църква „Успение Богородично“, съобщи пред БТА директорът на едноименното училище в града „Митрополит Авксентий Велешки“ Ирена Коцева. Тя каза, че бъдат поднесени венци и цветя пред паметната плоча на духовника, която се намира на фасадата на образователната институция.
Това е обща инициатива между училището и архиерейското наместничество по случай 160-ата годишнина от упокоението на Самоковския митрополит.
Учениците ще изнесат и рецитал, с който ще се отдаде почит. Директорът на училището каза, че през следващите месеца ще има и голямо честване по случай патронния празник.
Според информация на отдел „Справочна“ към БТА Авксентий Велешки е български духовник, деец на националното движение за църковна независимост. Той е роден през 1798 година в Самоков под светското име Христо Захариев Големинов.
Авксентий Велешки учи в Рилския манастир, където се замонашва.
Около 1830 г. той е ръкоположен за дякон. Авксентий Велешки е бил митрополитски наместник в Кюстендил от 1831 г. до 1838 г., митрополит на Мостар, Херцеговина, от 1838 г. до 1848 г. От 1848 г. до 1855 г. е митрополит във Велес и управлява и Кюстендилската епархия от 1851 г. до 1855 г. През 1858 г. Авксентий Велешки е избран за митрополит на Драчка епархия, но отказва да заеме поста.
Авксентий Велешки активно участва в борбите за църковна независимост в Цариград и е смел изповедник на православието. През 1860 г. той се отрича от Вселенската гръцка патриаршия, заради което през февруари 1861 г. е лишен от църковен сан, а през април 1861 г. е заточен заедно със своите съратници Иларион Макариополски и Паисий Пловдивски в Мала Азия.
След завръщането си от заточение през септември 1864 г. Авксентий Велешки отхвърля предложението на Константинополския патриарх за примирение в замяна на възстановяване на църковния му сан.
Авксентий Велешки заболява тежко и умира на 1 февруари 1865 г.
Погребан е в двора на българската църква „Свети Стефан“, наричана още „Желязната църква“ в Истанбул, Турция.
Дейността на Авксентий Велешки изиграва значителна роля в борбата за създаване на самостоятелната Българска екзархия през 1870 г.
Той завещава цялото си имущество за благотворителни цели, като основната част от него е използвана за основаването на Самоковското богословско училище, което е открито на 15 септември 1876 г.
/АЯ/ - отдел "Справочна"
/ХК/
news.modal.header
news.modal.text