site.btaЗапочва Седмицата на висшата мода в Париж
След Седмицата на мъжката мода от днес в Париж започва Седмицата на висшата мода, която все още е белязана от смяната на дизайнерите в големите модни къщи, съобщи АФП.
Всички погледи ще бъдат насочени към "Диор" с колекцията на италианката Мария Грация Киури в понеделник следобед в Музея "Роден". Може би последната за нея.
От месеци се носят слухове, че британският дизайнер Джонатан Андерсън може да напусне "Льове", също собственост на Ел Ве Ем Аш (LVMH), и да поеме ръководството на парижката модна къща. Тези предположения се подсилват от отсъствието на дизайнера от седмиците на модата в Милано и Париж, както и в предстоящата в Лондон през февруари.
Изправен пред глобалния спад на потреблението на луксозни стоки, френският гигант, който трябва да обяви годишните си резултати във вторник, се очаква да направи някои стратегически промени в "Диор".
Макар че приходите на компанията са се увеличили почти четирикратно, нараствайки от 2,7 млрд. евро през 2018 г. до над 9 млрд. евро през 2023 г., творенията на италианската дизайнерка, която е начело на дамските колекции от 2016 г., са "малко статични и повтарящи се", посочиха в началото на месеца анализатори на банка Ейч Ес Би Си (HSBC). Дори и мъжките колекции да продължат да се представят добре, според банката артистичният директор на Dior Homme Ким Джоунс също може да е напът да си тръгне, твърдят специализирани медии.
Джонатан Андерсън е начело на "Льове" повече от 10 години и изглежда идеалният кандидат за съживяване на "Диор". Британецът може да се похвали, че е увеличил много продажбите на "Льове".
Назначаването му начело на "Диор" ще е само поредният ход в смените на дизайнерите, които разтърсиха света на модата през последните месеци.
Във вторник "Шанел" ще представи нова колекция, замислена от вътрешното дизайнерско студио след внезапното напускане на Виржини Виар през юни. Нейният наследник, дискретният и високоуважаван Матийо Блази, беше назначен през декември миналата година, но се очаква да представи колекция едва през септември.
"Фенди" и "Мезон Маржиела", които останаха без художествено ръководство след напускането на Ким Джоунс и Джон Галиано, не са включени в официалния календар, за разлика от миналата година.
"Модата е свят, който бързо забравя притесненията си, а тези, които отсъстват, дават място на нови очаквания", казва Пиер Гропо, главен редактор за мода и лайфстайл във френското издание на "Венити феър".
Французинът Людовик дьо Сен Сернен ще участва за първи път благодарение на Жан Пол Готие, който му е поверил ръководството на своята колекция висша мода. От 2021 г. "ужасното дете на модата" кани млади дизайнери да създават неговите колекции висша мода.
Швейцарският специалист по ъпсайклинг Кевин Жермание също ще представи първата си колекция висша мода в Париж. Неговото дефиле ще закрие Седмицата. С интерес се очаква и завръщането на "Валентино" с първата колекция висша мода на Алесандро Микеле, назначен за художествен директор на италианската къща през пролетта на 2024 г.
До четвъртък 28 модни къщи ще представят своите творения, като се започне от "Скиапарели", чието шоу ще даде началото на събитието, както обикновено. Армани, който тази година празнува 20 години висша мода, Ели Сааб и "Виктор и Ролф" също са включени в календара.
Седмицата на висшата мода не трябва да се бърка със Седмицата на модата в Париж. Тя се провежда през януари за лятото и през юли за зимата, само в Париж. На нея се представят уникални произведения, задължително ръчно изработени. Тези тоалети са предназначени предимно за червения килим, големи светски събития и галавечери.
/ВБ/
news.modal.header
news.modal.text