site.btaКарти с минималните и с максималните температури, измерени през денонощието, ще публикува Националният институт по метеорология и хидрология
Националният институт по метеорология и хидрология (НИМХ) подготвя и ще започне да публикува на www.weather.bg карти с минималните и с максималните температури, измерени в рамките на съответното денонощие в страната, съобщават от НИМХ.
Картите ще излизат около 20 минути след сроковете, в които се отчита минималната (08:20/09:20 за зимно/лятно часово време в България) и максималната (20:20/21:20 зимно/лятно часово време) температура в денонощието в съответната синоптична станция.
Националният институт по метеорология и хидрология е главен изпълнител на научните изследвания и на оперативните дейности у нас по метеорология, агрометеорология и хидрология. Тези дейности следват стандартите в нормативните документи на Световната метеорологична организация (СМО) към ООН. НИМХ е официален представител на България в СМО.
Предметът на дейност на НИМХ е свързана с наблюдение, анализ и прогноза на процесите в атмосферата и хидросферата, с изследване на климатичните и водните ресурси, с изучаване и прогнозиране на състава на атмосферата и хидросферата, и с изменението му от естествен и антропогенен характер, с хидрометеорологичното обслужване за територията на страната и Черно море на държавните органи, населението и широк кръг потребители, с опазване на живота на хората и имуществото чрез навременно прогнозиране на опасни и особено опасни метеорологични явления и наводнения, както и с представителство в Световната метеорологична организация, се отбелязва информация, публикувана в сайта на НИМХ.
На 1 февруари 1887 г. в София се открива първата метеорологична станция с регулярни инструментални наблюдения, изпълнявани от българи. Тя работи над 105 години (до 1992 г.). Разположена е близо до площад "Васил Левски" в Ботаническата градина на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Основана е от учителя по физика в Първа софийска мъжка гимназия, а по-късно професор по астрономия в Софийския университет, Марин Бъчеваров. От 7 февруари 1887 г. данните от първата метеорологична станция се публикуват в изданията на "Държавен вестник".
На 20 февруари 1890 г., с предписание на Министерството на просвещението, станцията в София получава статут на Централна метеорологична станция (ЦМС), а акад. Спас Вацов става завеждащ ЦМС. Тази дата се приема за начало на българската метеорологична служба.
/ТС/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text