site.btaУчени от българската антарктическа база посетиха залива Фолс бей, а НИК 421 прекара деня на котва в залива Емона на о. Ливингстън
Учени от българската антарктическа база „Св. Климент Охридски“ посетиха залива Фолс бей за работа на терен, а НИК 421 прекара деня на котва в залива Емона на о. Ливингстън, видя специалният кореспондент на БТА Милена Островска.
Инженерът по електроника д-р Петър Сапунджиев и ядреният физик Васил Гурев посетиха залива Фолс бей, който се намира от южната страна на о. Ливингстън. Там те поставиха временни маркери и свалиха техните точни GPS координати. Това бе направено във връзка с дългогодишен проект за визуално следене на еволюцията на ледника Хънтрес, който се намира в залива Фолс бей. Това се прави, за да се гео реферират изображенията, които се събират посредством автоматична автономна система, чиято камера е разположена в залива, поясни д-р Сапунджиев.
Боян Мичев от Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания при Българска академия на науките (БАН) извърши наблюдение и описание на колониите на антарктическите пингвини на нос Майерс блъф.
На терен с учените бяха водачът на лодка Елка Василева, полевият асистент и фотограф Александър Вълчев, механикът Владимир Гигов и журналистът Милена Островска.
Днес научноизследователският кораб "Св. св. Кирил и Методий" прекара деня на котва в залива Емона, част от Южния залив на о. Ливингстън, пред българската антарктическа база "Св. Климент Охридски". На борда се извърши стандартно ежедневно поддържане на корпуса и материалната част.
Научноизследователският кораб "Св. св. Кирил и Методий“ (НИК 421) отплава от Варна за своята трета експедиция до Антарктида на 7 ноември 2024 година и след почти двумесечно плаване достигна до остров Ливингстън на 28 декември. Българската антарктическа база "Свети Климент Охридски" бе открита за новия полярен сезон на 23 ноември 2024 година.
БТА има Национален пресклуб на борда на кораба и за трета поредна година изпраща кореспондент до Антарктида. Материалите на пратеника на БТА Милена Островска са със свободен достъп в специалната тематична рубрика на български и английски език # България - Антарктида / Bulgaria - Antarctica и могат да се използват от всички медии свободно с позоваване на БТА.
През юни 2023 г. БТА издаде на български и на английски език брой на списание ЛИК "До Антарктида и назад под български флаг". През месец май 2024 г. БТА издаде брой на списание ЛИК, посветен на българската наука на Антарктида, който е свободно достъпен в електронен формат. Броят е преведен на английски и на испански език.
През февруари миналата година БТА откри Национален пресклуб и в Българската антарктическа база "Св. Климент Охридски" на остров Ливингстън. Пресклубовете съществуват благодарение на безвъзмездната подкрепа на българския научноизследователски кораб "Св. св. Кирил и Методий" и на българската база "Св. Климент Охридски" с предоставените помещения, които се прибавят към другите 40 национални пресклуба (33 в България, 6 извън страната - в съседни страни и в страни с големи български общности, и един мобилен Национален пресклуб на книгата).
Така националната информационна агенция на България дава принос към представянето на българската наука на Антарктида и изпълнява мисията си да популяризира България.
/ВС/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text