site.btaНаблюдение на колониите на птици от вида голям петрел и на пингвини бе проведено на о. Ливингстън
Наблюдение на колониите на птици от вида голям петрел и на пингвини бе проведено в заливи от западната част на о. Ливингстън, видя специалният кореспондент на БТА Милена Островска. Работата на терен се извърши с дрон от главен асистент Боян Мичев от Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания при Българска академия на науките (БАН) и професор Илия Ватев.
Проверени бяха две големи колонии на пингвини и бяха наблюдавани гнездата на птицата голям петрел. Чрез наблюдението бяха проверени резултати от предишни изследвания - на каква степен на развитие са колониите, дали има малки и дали птиците имат яйца. По този начин се следи годишният гнездови успех, вижда се на каква възраст са малките и се наблюдава гнездовата плътност. Петрелите са на три места, като основната колония е над пингвините, има и малки субколонии, поясни за БТА Боян Мичев.
Научноизследователският кораб "Св. св. Кирил и Методий“ (НИК 421) отплава от Варна за своята трета експедиция до Антарктида на 7 ноември 2024 година и след почти двумесечно плаване достигна до остров Ливингстън на 28 декември. Българската антарктическа база "Свети Климент Охридски" бе открита за новия полярен сезон на 23 ноември 2024 година.
БТА има Национален пресклуб на борда на кораба и за трета поредна година изпраща кореспондент до Антарктида. Материалите на пратеника на БТА Милена Островска са със свободен достъп в специалната тематична рубрика на български и английски език # България - Антарктида / Bulgaria - Antarctica и могат да се използват от всички медии свободно с позоваване на БТА.
През юни 2023 г. БТА издаде на български и на английски език брой на списание ЛИК "До Антарктида и назад под български флаг". През месец май 2024 г. БТА издаде брой на списание ЛИК, посветен на българската наука на Антарктида, който е свободно достъпен в електронен формат. Броят е преведен на английски и на испански език.
През февруари миналата година БТА откри Национален пресклуб и в Българската антарктическа база "Св. Климент Охридски" на остров Ливингстън. Пресклубовете съществуват благодарение на безвъзмездната подкрепа на българския научноизследователски кораб "Св. св. Кирил и Методий" и на българската база "Св. Климент Охридски" с предоставените помещения, които се прибавят към другите 40 национални пресклуба (33 в България, 6 извън страната - в съседни страни и в страни с големи български общности, и един мобилен Национален пресклуб на книгата).
Така националната информационна агенция на България дава принос към представянето на българската наука на Антарктида и изпълнява мисията си да популяризира България.
/ХК/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text