site.btaУчени от Австрия ще изнесат лекция в Националния археологически институт с музей в София
Проф. Валтер Прочаска и д-р Василики Аневалви от Австрийския археологически институт и Австрийската академия на науките ще изнесат съвместна лекция в сградата на Националния археологически институт с музей в София (НАИМ). Тя ще се проведе на 29 януари, съобщават домакините от НАИМ.
Лекцията ще бъде на английски език. Темата на събитието ще е „Мраморът в Тракия от архаичната до римската епоха: източници, импорти, местно производство“. То е част от поредицата „Академичен семинар на НАИМ“.
„Употребата и търговията с мрамор процъфтява в Тракия още във времето преди тя да се превърне в римска провинция (46 г.). В района попадат прочутите мраморни находища при Проконесос и Тасос, а от повлияните от гръцката култура крайбрежни области, мраморът е бил изнасян на територията на цялата Римска империя. Най-новите открития в рамките на проекта „Отпечатъци по белия мрамор – кариери и градове в римска Тракия (Ι – ΙΙΙ в.)“ поставят акцент върху интензивното приложение на мрамора в крайбрежната зона и градските центрове в хинтерланда“, разказват от екипа. Те посочват, че е доказано икономическото значение и на няколко по-малко познати мраморни находища, разположени във вътрешността на тракийските земи.
По думите на организаторите на лекцията анализът на многобройни проби очертава основните производствени центрове на мрамор, каквито са Родопите и Средна гора, и доказва интензивното приложение на местна продукция в разглеждания регион. Настоящата лекция изследва търговията с мрамор, културния обмен и преноса на технологии в провинция Тракия.
Проф. д-р Валтер Прочаска е геолог, сътрудник на Австрийския археологически институт, участник в изследователския проект „Мулти-прокси-подход за определяне на бели мрамори в римския свят“. Той има принос в множество научни публикации, включително на такива посветени на Ефес. Научното му търсене е съсредоточено върху анализите за произхода на белите мрамори и приложението на петрографски и геохимични методи за проследяване на първоизточниците на мраморни предмети от римската епоха. Извършените от него експертизи позволяват възстановяването на античните търговски пътища и маршрутите на разпространение на мрамора в историко-археологическите обекти.
Доктор Василики Аневалви е сътрудничка на Австрийския археологически институт към Австрийската академия на науките във Виена, специалист в изследването на произхода на мраморите и в областта на археометрията. Завършва магистратура в Пелопонеския университет, Гърция, и защитава докторската си степен в Залцбургския университет, Австрия. Дисертацията ѝ поставя акцент върху добива и приложението на бял мрамор в римска Тракия. Сътрудничи на Австрийски археологически институт от 2018 г., където координира „Изследователска група на младите учени“ и работи по проекта „Мулти-прокси-подход за определяне на бели мрамори в римския свят“.
Лекцията се осъществява с подкрепата на Модерна изследователска инфраструктура в подкрепа на науката, културата и технологичното развитие – ИНФРАМАТ.
/ВСР
/ТС/
news.modal.header
news.modal.text