site.btaТретата група от 33-ата антарктическа експедиция пристигна на остров Ливингстън
Третата група от 33-тата антарктическа експедиция , част от която е и кореспондентът на БТА Милена Островска, пристигна на остров Ливингстън около 22:00 часа на 16 януари местно време. Българският научноизследователски кораб - НИК 421 “Св. св. Кирил и Методий“ посрещна и транспортира третата група антарктици от остров Кинг Джордж до остров Ливингстън, които са част от архипелага Южни Шетландски острови.
Пътуването на групата, включваща се в експедицията, започна от София и премина през Рим, Буенос Айрес, Рио Галегос и Пунта Аренас. В нея са още Александър Вълчев – фотограф и полеви асистент, доц. Борис Цанков – инженер „Водоснабдяване и канализация“, д-р Севда Михайлова – медик на експедицията, Даниела Паскал – геоморфолог от Румъния, журналистът Мария Чернева и операторът Анна Андреева.
През почти седемдневното си пътуване участниците в групата пропътуваха 14 000 километра със самолет, автобус и кораб, за да достигнат българската антарктическа база, която бе открита за новия полярен сезон на 23 ноември 2024 година.
Научноизследователският кораб „Св. св. Кирил и Методий“ (НИК 421) отплава от Варна за своята трета експедиция до Антарктида на 7 ноември 2024 година и достигна до остров Ливингстън на 28 декември.
БТА има Национален пресклуб на кораба и в българската антарктическа база “Св. Климент Охридски” и изпраща свой кореспондент за трета поредна година, за времето на плаването за научни изследвания на в Антарктида българския военен научноизследователски кораб “Св. св. Кирил и Методий” и в българската антарктическа база “Св. Климент Охридски” на остров Ливингстън. Материалите на кореспондента на БТА Милена Островска ще бъдат със свободен достъп в специалната тематична рубрика на български и английски език # България - Антарктида / Bulgaria - Antarctica и ще могат свободно да се използват от всички медии с позоваване на БТА.
БТА имаше кореспондент - Константин Карагьозов, при историческото първо плаване през експедицията в края на 2022 г. и началото на 2023 г. Той предаваше във всеки от 127-те дни на експедицията новини в текст, видеоматериали и снимки за научните изследвания по време на цялото плаване, включително през Атлантическия океан в двете посоки, и през целия престой на Антарктида.
БТА имаше пратеник и при второто плаване на българския научноизследователски кораб "Св. св. Кирил и Методий" по време на научните изследвания на Антарктида - Емил Граничаров, който изпращаше своя видео корабен дневник с възможност материалите да бъдат използвани от всички медии и те го правеха не само в България, а и по света - пример са подробните публикации по БТА в аржентинските медии.
През месец май 2024 г. БТА издаде брой на списание ЛИК, посветен на българската наука на Антарктида, който е свободно достъпен в електронен формат. Броят е преведен и на английски, и на испански език.
/ХК/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text