site.btaСурвакарските групи от пернишките села се събират днес на празника местна Сурва, наричан още Сурова
Тази вечер сурвакарските групи от пернишките села се събират на празника местна Сурва, наричан още Сурова. От Община Перник съобщиха, че в почти всички села на територията на общината и в цялата област ще бъде спазена традицията.
На 13-и срещу 14-и януари групите се събират, обличат костюмите и подготвят маските. В някои от населените места обхождат къщите от рано сутринта, а вечерта сурвакарите се събират в центъра на селото и палят огън, като огласят пространството със звън на хлопотари и чанове. В различните части на Пернишко групите се отличават - някои са характерни с високите ликове, които достигат близо метър и половина или два, а други са с преобладаващи животински кожи. Все повече жени и млади момичета се маскират в костюми и стават част от обичая, който от 2015 година е част от листата на нематериалното културно наследство на ЮНЕСКО, съобщават още от Община Перник.
Сурвакарските маски не се повтарят – всяко село има своите ликове и маски. Местните пазят традицията и я предават от поколение на поколение. Обичаят показва един по различен преход от старата към новата година.
В брезнишкото с. Ръждавец сурвакарската традиция има дълбоки корени. С намаляване на населението в селото тя е преустановена преди около 15 години. По идея на две местни семейства през 2018 година отбелязването й е възобновено, съобщиха за БТА организаторите му от читалището в селото.
Групата на маскираните се състои от 30 души, сред които голям брой деца. Характерно за облеклото на сурвакарите от Ръждавец е, че е изработено от животински кожи, защото в миналото населението от този район на Граово се е занимавало предимно със скотовъдство. Местните са горди и от факта, че все още пазят в добър вид няколко старинни костюма, за които твърдят, че са на над сто години.
/ВБ/
news.modal.header
news.modal.text