site.btaИсторическият музей в Сливен организира конференция „120 години музей Сливен. Историческа памет и културно наследство“
Регионалният исторически музей (РИМ) "Д-р Симеон Табаков" в Сливен организира Национална научна конференция на тема „120 години музей Сливен. Историческа памет и културно наследство“, съобщиха от културния институт. Неин научен ръководител е проф. д-р Петко Ст. Петков.
В конференцията, която ще се състои на 30 и 31 октомври 2025 г., могат да се включат експерти и специалисти, работещи в научни, образователни и културни институции, както и всеки, който проявява интерес.
Тематичната област на научния форум обхваща въпроси, свързани със съхранението и опазването на културното наследство, безвъзмездния акт на дарителството, местата на памет и ролята на културните институции в образованието и възпитанието. Тематичните направления са "Възникване на първите сбирки и развитие на музейното дело в България", "Деятели и основоположници с принос за съхраняване и опазване на културното наследство", "Аспекти на дарителството", "Места на памет", "Нематериално културно наследство", "Опазване на културното наследство. Проблеми и перспективи", "Културните институции като средище на образование и възпитание".
Предвижда се материалите от конференцията да бъдат публикувани в сборник, след като преминат рецензиране от редакционна колегия.
РИМ-Сливен се образува като сбирка към Народно читалище „Зора“. Едни от първите дарения са картините на големия художник Димитър Добрович през 1905 година. През май 1920 г. започва да се води инвентарна книга, в която най-напред е записано дарение от 43 картини на художника Йордан Кювлиев. Голямо дарение е направено от известната фамилия Папазян - 200 броя предмети, свързани с бита и културата. Невена Желязкова, правнучка на Добри Желязков, през 1992 година дарява сграда, в която днес се помещава Сливенският исторически музей. Около 90 хиляди са предметите, съхранявани в различните музейни обекти. Сред най-ценните са находките, открити при експедициите на тракийските надгробни могили от д-р Георги Китов, ценни старопечатни книги, оръжия от Възраждането и др.
/ВБ/
news.modal.header
news.modal.text