site.btaХормонът естроген стимулира склонността към пиене без мярка при жените, установи проучване
Хормонът естроген стимулира склонността към напиване при жените, показва ново проучване върху мишки. Резултатите от изследването са публикувани в списание „Нейчъл Къмюникейшънс“, съобщава ЮПИ.
По-конкретно, естрогенът кара жените да си „подлагат“ алкохол предварително или да консумират без мярка големи количества алкохол през първия половин час след предлагането му, показват резултатите.
Това проучване дава първото обяснение на свързаните с пола разлики в пиенето на алкохол, казва старши изследователят Кристен Плайл, доцент по фармакология в Медицинския факултет на Корнелския университет, Ню Йорк.
„Естрогенът има много мощно въздействие върху много поведения, особено при жените“, казва Плайл и допълва: „Така че е логично той да модулира и пиенето без мярка.“
По време на пандемичните ограничения жените са увеличили консумацията на твърд алкохол повече от мъжете, показват последните проучвания. Освен това жените имат повече посещения в болница, свързани с употребата на алкохол, отколкото мъжете.
За целите на това проучване изследователите давали алкохол на лабораторни мишки, докато проследявали нивата на естроген в организма на гризачите.
Те установили, че когато женска мишка има високи нива на естроген в кръвта, тя пие повече, отколкото в случаите, когато естрогенът й е бил нисък.
Освен това пиенето без мярка било свързано с повишена активност в област от лимбичната система на мозъка, която и преди това е била свързвана с поведението на пиене, добавят изследователите.
„Когато жената отпие първата глътка от бутилката с алкохол, тези неврони полудяват“, казва Плайл и добавя: „А ако тя е в състояние на висок естроген, те полудяват още повече.“
Този допълнителен тласък на невронната активност означава, че мишките налитат на алкохола още по-настойчиво, особено през първите 30 минути след предоставянето му, установили изследователите.
Екипът също така отбелязва, че естрогенът директно възбужда тези неврони - изненадващо откритие, като се има предвид, че хормонът обикновено влияе върху поведението чрез многочасов процес на промяна на генната активност, а не чрез насочване директно към мозъчните клетки.
„Смятаме, че за първи път някой показва, че естрогенът, произвеждан от яйчниците, може да използва такъв бърз механизъм за контрол на поведението“, казва Плайл.
Изследователите планират да проучат дали същата система може да регулира пиенето при мъжете. „Цялата инфраструктура е налице и при мъжете: естрогенните рецептори и основната организация на веригата“, казва Плайл.
Единствената разлика е в източника на естроген, обясняват изследователите - естрогенът при мъжете се създава чрез превръщането на мъжкия хормон тестостерон в женски хормон.
Тези резултати биха могли да посочат и начин за лечение на алкохолизма чрез потискане или на нивата на естроген, или на ефекта на естрогена върху мозъчните клетки, обобщават изследователите.
/ХТ/
news.modal.header
news.modal.text