site.btaПрез 2025 г. две групи учители от страната ще посетят ЦЕРН, каза директорът на Обсерваторията във Варна
През 2025 г. две групи учители от страната ще посетят ЦЕРН, каза за БТА ръководителят на Народната астрономическа обсерватория с планетариум (НАОП) във Варна Свежина Димитрова, която е координатор на този тип програми с Европейската организация за ядрени изследвания. По думите й ще продължат и визитите на ученици. Младежите ще посетят ЦЕРН през лятото. Най-вероятно през 2025 г. ще реализираме и визита на група от училищни директори, допълни Димитрова. Тя уточни, че това посещение ще бъде само 3 дни, а не 7, както е за учителите.
Варненската обсерватория ще бъде отново домакин и на няколко майсторски класа, каза още Димитрова. По думите й единият по традиция се реализира в партньорство с ЦЕРН, като младежите обработват реални данни от детектора СМS. Другият планиран майсторски клас е по терапия с частици. Димитрова допълни, че през следващата година майсторски класове в партньорство с учените от ЦЕРН ще се проведат освен във Варна и в София, още в два града, като единият ще бъде Ловеч.
Тези обучения имат за цел да покажат на учениците, че науката не е страшна, а интересна и те могат да намерят своето място в нея, обясни директорът на Обсерваторията. Тя уточни, че интересът към майсторските класове е много голям. „Обикновено вместо по 30, записваме по над 40 ученици, като на много отказваме, тъй като нямаме капацитет да ги съберем“, посочи Димитрова. Тя допълни, че в обученията се включват и младежи от по-малките градове. Те също се нуждаят от шанс да се докоснат до голямата наука, затова и през 2025 г. ще бъдат поканени ученици от други градове от Североизточна България, каза Димитрова. Допълни, че българските участници в класовете получават традиционно отлични оценки за представянето си, защото разбират същността на изследванията, които правят.
Оценката на директора на Обсерваторията за отминаващата година беше, че е била изключително ползотворна. Тя припомни, че Варна бе домакин на серия събития, посветени на 70-годишнината на ЦЕРН. В Обсерваторията се проведоха и три майсторски класа, като за пръв път у нас имаше такъв и само за момичета. Димитрова подчерта, че основната цел на екипа на Обсерваторията е да бъдат мотивирани младите хора и техните учители да се занимават с природни науки – не само с астрономия и физика, но и с математика, химия, биология. В момента в световен мащаб интердисциплинарните специалности стават все по-актуални, защото разпалват любопитството на хората, а това развива човешкото въображение и води до нови открития, посочи Димитрова. По думите й засилването на интереса към науката е и причината НАОП да провежда непрекъснато различни ученически конкурси, изложби и фестивали, в които се включват деца от цялата страна.
Сега предстои да бъде осъвременена наблюдателната техника в куполите на Обсерваторията, каза още директорът й. Новите телескопи са осигурени по проект, защитен пред министерството на образованието. Единият ще бъде за наблюдение на обекти, а с другия ще работят младите астрофотографи.
За следващата година амбицията на екипа на Обсерваторията е да намери средства, за да бъде обзаведено фоайето около планетариума с интерактивни дисплеи. По този начин гостите ще получават много информация по изключително атрактивен начин, обясни Димитрова.
/ТС/
news.modal.header
news.modal.text