site.btaТрима възпитаници на варненската школа „Дедал“ представят в изложба своя фантастичен свят
Школа „Дедал“ откри изложба с рисунки на трима свои възпитаници в навечерието на коледно-новогодишните празници. Представени са 12-годишната Полина Белова и 14-годишните близнаци Симона и Павел Тотеви. Техните творби са изпълнени с акварел и смесена техника, има и дигитални рисунки и анимация.
Пред БТА Симона и Павел споделиха, че от първи клас посещават „Дедал“. Това е четвъртата им изложба. От тази година са възпитаници на Първа езикова гимназия във Варна. Избрали са да учат немски език, за да имат по-широк спектър от възможности за бъдеща реализация. Павел обаче е решен да продължи с рисуването, когато порасне. Неговите работи в настоящата изложба изобразяват идилични горски къщички и необикновени герои. Акварелът е любимата му техника, но ползва още маркери и акрил върху платно и картон. Каза, че обича да рисува въображаеми неща.
Симона предпочита дигиталното рисуване. Прави и анимации, но се оказало, че в осми клас й остава по-малко време за работа у дома. Обича да изобразява и пейзажи по фотографии, за които ползва и други техники като акрил и темперни бои. Каза, че я вдъхновява всичко в природата. Нейните творби в изложбата съдържат герои, повечето от които измисля сама. Един от тях е драконът Леонор. С него подготвя и анимация, която ще бъде около с продължителност две минути, но й отнема много време, тъй като рисува всеки кадър. Във филмчето участват и две котки. Симона иска да се занимава и занапред с анимация и изкуство. Обича също литературата и записва историите на своите филми.
Полина е ученичка в шести клас в Основно училище „Димчо Дебелянов“. Посещава школа „Дедал“ от миналата година и рисува много у дома. Смята след седми клас да кандидатства с изобразително изкуство в Националното училище по изкуствата „Добри Христов“ във Варна. Нейните рисунки в изложбата показват фантастични животни, преплетени с цветя и зеленина. Чрез тях ученичката отправя екологично послание да пазим Земята от отпадъци, каза тя. Героите й носят имена „Листо катериче“, „Пеперуда дракон“, „Кактус котка“. Според авторката те напомнят герои от азиатското изкуство.
Изложбата ще остане до средата на месец януари, след което ще гостува в Апелативния съд, който е редовен партньор на школа „Дедал“ и подпомага дейността й. Преподавателят Дарин Сотиров припомни, че образователната програма на „Дедал“ за учебната 2024/2025 г. се издържа изцяло с дарения и спонсорство и всички от екипа работят на доброволни начала. В момента курсовете се посещават от около седемдесет деца и младежи на възраст между 9 и 20 години. Реализирали сме седемдесет изложби, включително самостоятелни на младите автори, добави Сотиров.
/ХТ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text