site.btaСв. Софроний Врачански е първообраз на много от нашите национални герои, каза за БТА кинорежисьорът и историк д-р Искрен Красимиров
Св. Софроний Врачански е първообраз на много от нашите национални герои, коментира за БТА кинорежисьорът и историк д-р Искрен Красимиров. Книгата „Да откриеш Софроний“ на изд."Колибри" е трета от авторската му поредица за българските национални герои, след „Да убиеш Ботев“ и “Да предадеш Левски“.
„Когато започна пандемията и преустанових работата си със снимането на исторически документални филми, преобърнах процеса от литературни произведения да се правят сценарии и развих сценариите на филмите си с още търсения. И написах тези научно популярни книги“, разказа Красимиров. По думите му, докато снимали преди осем години филма „Грешникът светец“, бил вдъхновен да потърси по-малко познати страни от живота и делото на св. Софроний и да се опита да го постави, "ако не пред Паисий Хилендарски, то поне до него".
„В много отношения той е първообраз и на Васил Левски със своите скитания и страдалчества из българско, и на Христо Ботев, и на Раковски дори с неговата земска войска, за която спомага при създаването й в поредната Руско-турска война. Прави дори комитети във Влашко, когато отива в изгнание, след като приключва пътя си във Врачанска епархия. Така че дядо Софроний е родоначалник не на едно начало, а на множество начала, от които по-сетне се възползват следващите ни национални герои“, посочи Красимиров.
„Знаем, че Раковски издава за първи път неговото „Житие и страдание грешнаго Софрония“ на страниците на своя вестник „Дунавски лебед“ и също черпи много от идеите на дядо Софроний. Софроний е автор на един много интересен освободителен план за движение на руски войски в Българско и по този план в последствие ген. Николай Обручев съставя маршрута за движение на войските през Руско-турската освободителна война. И още една аналогия с нашите герои Левски и Ботев – не знаем къде е неговият гроб. Няколко манастира в Букурещ претендират, че там е погребан и мощите му са там, но те не са намерени и до днес“, обясни авторът.
Той е категоричен, че ние не познаваме нашите национални герои, затова мисията му е да ги направи по-близки и разбирами за съвременните българи. „С книгите си показвам противоречивите страни и черти на героите, за да могат да станат по-достъпни, по-близки на хората от нашия забързан 21-и век. Да усетим колко им е било трудно и сложно. Ето например дядо Софроний се е криел цял един месец в харема на един беден турчин в Плевен, предрешен като кадъна. И това е едно от неговите превъплъщения. Каквото и да се е случвало, той винаги е намирал начин да устои на поривите на съдбата и да оцелее. Това според мен е и неговия завет към България – каквото и да се случва, ние да устоим“.
Искрен Красимиров е доктор по кинознание и киноизкуство и магистър по история. Основател е на проекта „Незабравимата България“. Автор е на над 20 исторически художествено-документални филма. Провел е уроци по родолюбие в училища и читалища в страната и чужбина.
/АКМ/
news.modal.header
news.modal.text