site.btaПет читалища от област Бургас са с проекти, одобрени за финансиране от Министерство на културата
Пет са читалищата в област Бургас, чиито проекти са класирани за финансиране от конкурсната сесия по Програма „Читалища" на Министерство на културата. Това показа справка на БТА в сайта на институцията, където са публикувани резултатите от сесията.
Две от читалищата в областта, които са с одобрени проекти, са в град Бургас, а другите се намират в Айтос, Малко Търново и Царево.
Според публикувания списък най-голяма сума в областта ще получи Народно читалище "Георги Кондолов 1914" в Царево. За него е одобрено финансиране на стойност близо 50 хил. лв. Народно читалище "Паисий Хилендарски 1928" в Бургас ще получи малко над 35 хил. лв. В Айтос читалище "Васил Левски 1867" има одобрен за финансиране проект за 20 539 лв. С над 17 хил. лв. ще бъде финансиран проект на бургаското Народно читалище Васил Левски 1937", а в Малко Търново Народно читалище "Георги Полянов 1914" ще получи 13 300 лв.
Основна цел на Програма "Читалища", чиято обща стойност е за малко над 2,5 млн. лв., е подобряване на технологичната среда в читалищата, в това число на театралните, репетиционни и камерни читалищни салони, както и развиване на професионални умения на читалищните служители и повишаване на интереса към читалищните програми и ресурси от страна на общността и на посетителите от населеното място. Средствата по програмата се изплащат авансово, а срокът за изпълнението им е до 9 октомври 2025 г.
Проверка на БТА показва, че по програмата са кандидатствали близо 1500 читалища от общо над 3700 вписани в публичния регистър на министерството за читалищата и читалищните структури в цялата страна. От тях допуснати за разглеждани са били проектите на 1355, а класирани за финансиране са 81 от тях.
БТА припомня, че през февруари в Бургас във връзка с предстоящата програма за финансиране в Бургас се проведе семинар с участието на читалищни деятели от областта. Срещата бе модерирана от Юрий Вълковски, изпълнителен директор на Фондация "Народни читалища" и бивш заместник-министър на културата с ресор "Читалища". Тогава той обясни, че според данни на Националния статистически институт читалищата в България са повече от училищата и детските градини, пощенските клонове, медицинските пунктове. "Няма друга такава държавно финансирана мрежа, която да покрива цялата страна", заяви тогава Юрий Вълковски и допълни, че 80 процента от тях са селски читалища, което означава, че ги има дори на места, където „нищо друго не е останало“.
/ХК/
news.modal.header
news.modal.text