site.btaБългарка от Германия дари комитското оръжие на прадядо си на Регионалния исторически музей в Хасково
Дългогодишната дарителка на Регионална библиотека „Христо Смирненски“ в Хасково Вайолет Пенева е вече благодетел и на местния Регионален исторически музей (РИМ).
Днес живеещата в Германия българка дари за отдел „Възраждане“ комитското оръжие на прадядо си. Това е първото дарение за този отдел от седем години насам. По принцип за отделите по нова и най-нова история на България имаме по-често благодетели, но за артефакти във „Възраждане“ те са все по-малко, каза директорът на РИМ Пенко Добрев.
По професия дарителката е музикант – свири на контрабас. Родовото й дърво води към Благоевградско и Великотърновско, но Вайолет Пенева повече от 40 години живее в немския град Халберщат. Макар много години далеч от родината, обичта й към България и героизма на българите са заключени в сърцето и паметта й. Неин именит родственик е Хаджи Димитър, а връзката й с Хасково е косвената – роднината й Димитрина Табакова е най-добрата ученичка на световноизвестната българска цигуларка, родена в южния град, проф. Недялка Симеонова.
От години Вайолет Пенева следи работата на Регионална библиотека в Хасково и е неин чест дарител. Заради активната й дарителска дейност през септември т. г. просветното средище я обяви за най-новия член на Клуб „Посланици на библиотеката”.
Покрай контактите с просветното средище, спомоществователката се запознава и с дейността на Регионалния исторически музей в Хасково. Впечатлена от интересните инициативи, тя решава да донесе именно тук старата семейна реликва, останала от прадядо й.
"От години следя дейността на музея в Хасково и попадам на интересни публикации - анализи и изследвания на хората, които работят тук. Радвам се, че екипът е активен в популяризирането на българската история. Затова реших да даря тази семейна реликва на хасковския музей. Освен това моето разбиране е, че големите музеи и библиотеки имат повече възможности, за да правят откупки и да попълват фондовете си, а финансовият ресурс на по-малките средища е много по-ограничен. Но сега съм много щастлива, че една моя семейна ценност ще бъде споделена с много хора. Мнението ми е, че на такива реликви мястото им е в един исторически музей, не трябва те да остават в затворени колекционерски пространства", каза дарителката по време на специална церемония при дарението.
За пистолета, който подари на музея, тя разказа, че според семейните спомени е принадлежал на прадядо й Михаил Тепавичаров, който е родом от Горна Джумая (Благоевград). Баща му - заможен местен човек и поддръжник на Вътрешната македонска революционна организация е събирал в къщата си съмишленици на организацията. „От малка помня разкази, че тези срещи са се провеждали при закрити с черги прозорци“, разказа Вайолет Пенева. Една вечер при предателство, домът е нападнат и следва клане, а къщата е била подпалена. По заръка на баща си прадядо й Михаил бяга за спасение при роднини към София. А едно от малкото неща, които успява да вземе със себе си е комитското оръжие, дарено днес в Хасково.
Според първоначалния оглед от музейните служители, пистолетът на Михаил Тепавичаров е изработен ръчно преди поне 150 години. Предстои да бъде потърсено мнение и на оръжеен експерт, уточни директорът на РИМ - Хасково Пенко Добрев.
За жеста си към музея Вайолет Пенева получи дарителско свидетелство и едно от изданията на РИМ - албум със снимки от старо Хасково.
Разбрах, че само след два дни в Хасково ще бъде донесена местна реликва, свързана с Капитан Петко войвода, горе-долу от периода, в който е и оръжието на дядо ми. И сега ми се струва, че решението ми да дойда до Хасково и даря точно в този момент неговия пистолет, е било предопределено, каза още дарителката.
/ХК/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text