site.btaСвета великомъченица Варвара се увенчава с мъченическия венец на вярата, каза архиерейският наместник на Самоковска духовна околия отец Михаил
В лицето на света великомъченица Варвара виждаме една християнска девойка, която в своята обич и любов към Бога претърпява една метаморфоза на своята душевност. Убедена, докосната, благословена от живия Бог, тя изповядва вярата в Христа и това я противопоставя и на нейното семейство, и на официалната езическа римска власт. Тя се увенчава с мъченическия венец на вярата. Това каза пред БТА архиерейският наместник на Самоковската духовна околия ставрофорен иконом Михаил Колев, потърсен за коментар по случай днешния празник, когато православната църква почита паметта на света Варвара.
Отец Михаил каза, че свети Сава, който почитаме през утрешния ден, е един духовен образ на аскета в Бога, на човек, който е предпочел монашеското житие пред охолния свят. „Той търси пътя към Бога чрез дара на отшелничеството, на уединението, на аскетизма и когато човек спре погледа си пред неговия образ, той намира точно този тип излъчване – излъчването на постоянната молитва към Бога, плача за греховете, които всеки един от нас моли Бог да бъдат опростени, височината на молитвата, добродетелния живот“, посочи още свещеникът.
По думите му тази съвкупност на духовни образи на света Варвара и свети Сава, който е велик архиерей, се превръщат в едно своеобразно тройно духовно послание към вярващите, защото по този начин се гледа и към празника на приближаващото Рождество Христово. „Такива празници, в които човек посреща радостта от уединението с Христа в празничната атмосфера и тайното на светото причастие, касаят и подготовката на човешкото сърце, което трябва да бъде облагородено".
Архиерейският наместник каза, че неговите благопожелания към всички миряни днес и утре са в душите им да се почувства благодатните дарове на Бога. „Днес, макар и в битието си на православни християни, ние използваме думи като вяра, празник, светец, често пъти обаче лековато се плъзваме върху тези неща, като чели се страхуваме да докоснем тяхната естествена дълбочина, която е напоена с послание за промяна на живота. Промяна, която започва не от желанието да посочим другия и да кажем „стани добър“, промяна на живота, която коства нас самите, едно дълбоко вътрешно вглеждане в нас, едно съпоставяне с тези Божии евангелски призвания и идеали, които не са изречени просто, за да останат във времето. Те са нещо, което трябва да бъде пиедестал, към който да се стреми човешката душа, трябва да бъдат една вътрешна осъзната необходимост за всеки един човек. Благопожелавам от сърце и вяра, и мир, светът изключително много се нуждае от мир и възможността да погледнеш на човека до себе си като на свой ближен, да имаш чистото добро и състрадателно сърце и да не подминаваш хората, а просто да откриеш в тях образи на Христос. Единствено и само тогава, когато човешката мисъл, човешкото сърце и воля намерят израза на вярата в доброто и усърдното, съчувстващото отношение към човека, тогава човек може да почувства себе си като истински християнин“, добави още отец Михаил. Той каза, че пожелава да бъдем украсени вътрешно – сърцата ни, така, както нашите трапези и домове.
/ХТ/
news.modal.header
news.modal.text